Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, aby działał optymalnie.

Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, aby działał optymalnie.

31 stycznia 2019 0 przez Marcin Bednarczyk

Zaczynamy…

Tytułowe pytanie: „Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Na pewno spędza sen z powiek osobom, które zainstalowały w swoim domu czy mieszkaniu kocioł gazowy. Większa część z osób, po kilku dniach od uruchomienia instalacji, zaczyna biegać do gazomierza i sprawdzać dobowe zużycie paliwa. Instalator powinien być elokwentny. Dobrać kocioł o odpowiednich parametrach do naszej instalacji. Następnie odpowiednio go skonfigurować i zrobić to dobrze. W takim przypadku, możemy być spokojni . Znając jednak realia naszego świata, nie zdarza się to zbyt często. Sam doświadczyłem sytuacji odwrotnej niestety.

Błędne rozpoznanie

Często spotykana zasada w domach czy mieszkaniach modernizowanych. Postanowiliśmy przejść na ekologiczne ogrzewanie, więc szukamy „fachowca”, który nam doradzi i zainstaluje kocioł gazowy nowej generacji, wytłumaczy i pokaże jak ustawić taki kocioł. Na tym etapie pierwszy błąd to taki, że fachowiec zwykle na „oko” dobiera nam parametry kotła i często robi to, na tak zwany „zapas”.

Kocioł gazowy kondensacyjny ACV.

Moc o co tu chodzi? Jak ustawić kocioł gazowy?

Po wybraniu producenta kotła, przychodzi czas na wybranie mocy kotła. I tu zaczyna się zabawa. Zwykle dostajemy propozycje kotła mocno przewymiarowanego, co w wypadku kotła jednofunkcyjnego, jest zupełnym bezsensem. Czemu tak się dzieje? Sam nie wiem. Jedni twierdzą, że instalatorzy mają większe profity ze sprzedaży kotłów z dużą mocą. Ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia. Można sobie tylko gdybać.

Najważniejsza moc minimalna

Rzecz, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to moc minimalna kotła. Dlaczego jest tak ważna? A no dlatego, że moc maksymalną możemy sobie sami ograniczyć w menu ustawień kotła gazowego. Mocy minimalnej już nie. Im mamy mniejszą moc minimalną, tym możemy sobie bardziej dostosować kulturę pracy kotła do naszej instalacji grzewczej. Zwłaszcza, gdy mamy niedużą powierzchnię do ogrzania, a zład wody w instalacji jest stosunkowo niewielki. Żeby to bardziej zobrazować, wyobraźmy sobie taką sytuację.

Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW i maksymalnej np: 24 kW. Mamy mały domek lub mieszkanie. Ogrzewanie grzejnikowe. Łączna moc kaloryferów przy temperaturze np: 50 stopni wynosi 5 kW. Kocioł rozpoczyna pracę. Temperatura wody na zasilaniu kotła ustawiona na 50 stopni.

Na początku palnik działa z pełną mocą. Im bliżej temperatura zbliża się do zadanych 50 stopni, palnik zaczyna modulować i zmniejszać moc. Schodzi do 7 kW i niżej już zejść nie może. Osiągnął swoją moc minimalną. W wyniku czego zaczyna się dziać ciekawa rzecz. Nasze grzejniki przy temperaturze wody 50 stopni mogą odebrać moc 5 kw, a kocioł w tym czasie dostarcza moc 7 kw. Pojawia się nadwyżka mocy i temperatura na kotle szybko zaczyna przekraczać 50 stopni i w zależności od histerezy, sterownik kotła wyłącza palnik (pompa wody pracuje) i czeka, aż temperatura wody się obniży o kilka stopni, a następnie palnik odpala i tak w kółko.

Taktowanie

Kocioł wchodzi w cykl częstych załączeń i wyłączeń kotła. Tym częstszych, im nadwyżka mocy jest większa. Jeśli częstotliwość takich cykli jest bardzo duża, wtedy taki tryb pracy nazywany jest taktowaniem. Nie muszę chyba pisać, że taka praca nie należy do efektywnych, a tym bardziej ekonomicznych.

Grzejnik z termostatem.
Grzejnik

Taktowanie. Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny aby je ograniczyć?

Jeśli niestety staliśmy się posiadaczem kotła ze zbyt dużą mocą minimalną, musimy próbować jakoś temu zaradzić. Sam posiadam taki kocioł i przedstawię wam, jak ja wyeliminowałem taktowanie do minimum.

Moja instalacja składa się wyłącznie z grzejników. Przepływy w grzejnikach wyregulowane. Zainstalowany mam zewnętrzny czujnik temperatury, potocznie nazywany „pogodówką” oraz prosty sterownik pokojowy typu włącz/wyłącz. Histereza na tym sterowniku to 1 stopień. Kocioł posiada moc minimalną niecałe 7 kW.

Teraz podstawowa zasada. Przy takiej konfiguracji musimy tak ustawić kocioł gazowy i dążyć do tego, aby po tym jak sterownik pokojowy da sygnał „grzać”, to kocioł powinien się załączyć i działać nieprzerwanie ( bez wygaszeń palnika) do momentu, aż sterownik pokojowy da sygnał „koniec grzania”.

Teraz, jak to uzyskać. Najprostszy sposób, to ustawić bardzo wysoką temperaturę na kotle. Jednak takie postępowanie, w dobie kotłów gazowych kondensacyjnych, jest mało logiczne i przede wszystkim nie ekonomiczne. Jest też mało komfortowe. Podczas pracy grzejniki są bardzo gorące, następnie robią się zimne i tak w kółko. Raz jest nam za gorąco, raz za zimno.

Sprawność kotła

Jak wiemy kotły gazowe kondensacyjne największą sprawność osiągają przy niskich temperaturach czynnika grzewczego zwykle 30 – 40 stopni Celsjusza. Użytkownicy ogrzewania podłogowego są w tym wypadku w bardziej komfortowej sytuacji. Jak wiadomo, taki typ instalacji potrzebuje niskich temperatur czynnika grzewczego. Maksymalna temperatura kondensacji dla gazu ziemnego to około 57 stopni. Jednak im mniej, tym większa kondensacja, a tym samym większa sprawność kotła.

Musimy więc tak dobrać temperaturę zasilania c.o, aby była ona możliwie niska, ale jednocześnie dogrzała nam dom do temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym i co, bardzo ważne nie powodowała nam taktowania kotła w cyklu grzania. Każdy dom jest inny i musimy to zrobić doświadczalnie. Jeśli posiadamy czujnik temperatury zewnętrznej, tym samym sposobem dobieramy krzywą grzewczą.

Myślę, że opisałem to dość zrozumiale. Są to tak naprawdę takie podstawy podstaw, od których należy zacząć naszą przygodę z kotłami gazowymi. Pozwolą one nam zacząć odpowiadać na pytanie: ” Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Pamiętajmy też jednak, że na ilość spalanego gazu, bardzo duży wpływ ma jakość ocieplenia budynku. Aktualne ceny kotłów gazowych możemy sprawdzić w porównywarce.

Zapraszam wszystkich do dzielenia się swoimi doświadczeniami z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, w komentarzach.


Nasze inne poradniki na czips.pl znajdziesz: Tutaj