Krzywa grzewcza w kotle gazowym kondensacyjnym ACV Kompakt
Na początku krótko i najprościej, jak się da. Co to jest krzywa grzewcza? Jest to krzywa, która opisuje zmianę temperatury wody na kotle w stosunku do zmieniającej się temperatury na zewnątrz budynku. Czyli im zimniej na dworze, tym woda w kotle cieplejsza. Dzięki krzywej grzewczej w zależności od zmieniających się warunków zewnętrznych, nie musimy przestawiać ręcznie temperatury na kotle. Robi to za nas automatyka. Warunkiem koniecznym do regulowania temperatury wody na kotle poprzez krzywą grzewczą jest posiadanie czujnika temperatury zewnętrznej (potocznie zwanym pogodówką) podpiętego do kotła. Dobrze dobrana krzywa grzewcza zapewnia optymalną i ekonomiczną pracę kotła gazowego oraz czerpanie korzyści ze zjawiska kondensacji.
Krzywa grzewcza w kotłach ACV Kompakt jest trochę odmiennie ustawiana niż to ogólnie przyjęto. W instrukcji dołączonej do kotła jest o niej tylko mała wzmianka i dla mniej doświadczonego użytkownika może nie być do końca zrozumiała. Tak naprawdę jednak cała regulacja sprowadza się do zmiany czterech parametrów, w tym trzech w menu serwisowym kotła.
Menu serwisowe kotła ACV Kompakt
Menu serwisowe, oprócz ustawień krzywej grzewczej, zawiera również parametry mocno wpływające na pracę kotła. Bądźmy ostrożni, co przestawiamy, a jeśli nie czujemy się na siłach poprośmy o pomoc uprawnionego serwisanta.
Sam posiadam kocioł ACV Kompakt Solo HRE 24 i na jego przykładzie omówię całą procedurę.
Jak wejść do menu serwisowego kotła ACV Kompakt, przedstawia poniżej fragment z instrukcji:
Domyślna krzywa grzewcza ACV
Domyślna krzywa ustawiona przez producenta kotła ACV jest dość stroma. Według mnie za stroma. Zwłaszcza do mojej instalacji, wiec byłem zmuszony ją zmodyfikować. Krzywa grzewcza w kotle ACV kompakt nie do końca jest krzywą. To znaczy jest krzywą, ale tylko w zakresie temperatur od -9 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza, bo tylko w takim zakresie możemy regulować jej „stromość”. Dla granic tego zakresu krzywa przybiera już stałe wartości, które są niezmienne.
Posiłkując się instrukcją obsługi w menu serwisowym kotła, znajdziemy trzy parametry wpływające na krzywą grzewczą:
- Minimalna temperatura zasilania krzywej grzewczej (domyślnie ustawiona na 25 stopni Celsjusza)
- Minimalna temperatura zewnętrzna krzywej grzewczej (domyślnie ustawiona na -7 stopni Celsjusza)
- Maksymalna temperatura zewnętrzna krzywej grzewczej (domyślnie ustawiona na 25 stopni Celsjusza)
Do każdego z tych parametrów w menu serwisowym jest przypisana liczba. Nie będę tu podawał tych liczb, gdyż kotły ACV Kompakt są już produkowane od dłuższego okresu czasu. Pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami mogą być różnice w układzie menu serwisowego.
Minimalną temperaturę zewnętrzną krzywej grzewczej warto przestawić na -9 stopni Celsjusza. Trochę szkoda, że nie można z nią zejść jeszcze niżej, aby mieć większy zakres pracy. Niestety producent tego nie przewidział.
Maksymalną temperaturę zewnętrzną krzywej grzewczej możemy zostawić na ustawieniu domyślnym, czyli 25 stopni lub ewentualnie zmniejszyć ją na przykład do 20 stopni Celsjusza. Ja tak właśnie zrobiłem w moim kotle oraz w opisywanym przykładzie. Teraz dla tej temperatury 20 stopni Celsjusza (jest to temperatura zewnętrzna odczytywana przez czujnik pogodowy), wystarczy dobrać temperaturę wody centralnego ogrzewania (c.o) i ustawić ją w parametrze zwanym: „Minimalna temperatura zasilania krzywej grzewczej”. W moim przypadku ustawiłem minimalną temperaturę c.o na wartość 39 stopni Celsjusza.
Nastawa na panelu kotła ACV Kompakt
Następny krok, to wyjście z menu serwisowego (po uprzednim zapisaniu zmian) i ustawienie temperatury maksymalnej dla krzywej grzewczej. W moim przypadku 45 stopni Celsjusza. Nastawę temperatury maksymalnej realizujemy na panelu głównym kotła, tak jak to opisuje instrukcja na obrazku poniżej.
Krzywa grzewcza ACV na wykresie
To w zasadzie już wszystko. Mamy już ustawione parametry naszej krzywej grzewczej, która na wykresie prezentuje się, jak poniżej.
Patrząc na powyższy wykres, możemy odczytać prace naszego kotła. Wygląda ona następująco. Dla temperatury zewnętrznej +20 stopni Celsjusza (oś x) i wyższej kocioł podgrzewa wodę do temperatury Tmin 39 stopni Celsjusza (oś y). Gdy temperatura powietrza na zewnątrz się obniża, kocioł zaczyna podnosić temperaturę wody, aż do momentu, gdy temperatura na zewnątrz wyniesie -9 stopni Celsjusza (oś x). Wtedy woda w kotle, uzyskuje temperaturę Tmax, czyli 45 stopni Celsjusza (oś y). Gdy temperatura powietrza na zewnątrz obniża się jeszcze bardziej, powiedzmy do -15 stopni lub jeszcze niżej, wtedy kocioł i tak już trzyma cały czas temperaturę 45 stopni Celsjusza na stałym poziomie, co widać na wykresie.
Skąd takie temperatury krzywej grzewczej?
Teraz pewnie spytacie, dlaczego akurat ustawiłem temperaturę wody na kotle w przedziale 39 – 45 stopni Celsjusza? Tą temperaturę trzeba dobrać doświadczalnie do swojej instalacji grzewczej oraz do możliwości kotła i jego mocy, zwłaszcza mocy minimalnej. Ja swoją instalację mam opartą w 100% na grzejnikach znacznie przewymiarowanych. Dzięki czemu, taki przedział temperatur, jest dla mnie odpowiedni, aby bez problemu dogrzać pomieszczenia nawet w największe mrozy i jednocześnie nie wprowadzać kotła w tryb taktowania. Takie ustawienie daje również korzyści z kondensacji, która jak wiadomo lubi niskie temperatury c.o.
Nieco więcej o optymalnym ustawieniu kotła można przeczytać we wpisie Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, aby działał optymalnie. oraz w recenzji bezprzewodowego regulatora firmy Salus.
To już wszystko, jeśli chodzi o krzywą grzewczą w kotłach ACV Kompakt. Jak widać to nic strasznego. Każdy przy odrobinie wysiłku oraz chęci, może dobrać jej optymalne parametry do własnej instalacji centralnego ogrzewania.
W moim piecu AVC kompakt HRE eco solo, można zejść Minimalną temperaturę zewnętrzną krzywej grzewczej do -30, źle widać, bo wyświetlacz pokazuje w dwóch etapach na początku minus potem reszta temperatury.
Nadto ostatnim parametrem „r” możną ją przesunąć. (ACV tego nie opisał, ale INNI tak)
coś więcej na temat nastawy tego parametru?
W czeskiej instrukcji dla tego kotła parametr „r” określa współczynnik przesuniecia krzywej grzewczej regulowany w zakresie 0-9. Co prawda nie wiem, w jaki sposób to działa, ale ciekawa opcja.