kalkulator spalania gazu ziemnego

Kalkulator zużycia godzinowego gazu przez kocioł kondensacyjny.

Spis treści:

Według danych, jakie podaje PGNIG, gaz ziemny wysokometanowy typu E (dawniej oznaczany jako GZ-50) dostarczany do odbiorców, musi posiadać wartość opałową nie mniejszą niż 31 MJ/m3. Ta właśnie wartość będzie punktem odniesienia dla naszych dalszych obliczeń w tym artykule.

Czym jest wartość opałowa?

Ciepło spalania gazu to nic innego jak ilość ciepła, która się wydzieli przy spaleniu 1 metra sześciennego paliwa (w tym konkretnym przypadku gazu ziemnego) w temperaturze 25 stopni Celsjusza oraz ciśnieniu 101,3 kPa. Jednostką ciepła spalania gazu jest wspomniany wcześniej MJ/m3. Znając wartość opałową gazu ziemnego, (czyli 31 MJ/m3) możemy ją przekonwertować na kilowatogodziny. Po takiej konwersji z 31 MJ/m3 otrzymamy w przybliżeniu 8,61kWh/m3.

Co nam daje konwersja?

Oznacza ona to, że spalając 1m3 gazu ziemnego wysokometanowego typu E, w ciągu 1 godziny, uzyskamy moc grzewczą na poziomie 8,61 kW. Taki wynik jest czysto teoretyczny. Aby uzyskać bardziej realną wartość, musimy w naszych obliczeniach uwzględnić jeszcze jedną zmienną. Jest nią sprawność kotła gazowego kondensacyjnego. Jak wiemy, sprawność dla takich kotłów wynosi ponad 100%. Tak wysoką jej wartość uzyskujemy, dzięki zachodzącemu zjawisku kondensacji w wymienniku kotła.

Niektórzy producenci kotłów deklarują sprawność swoich urządzeń nawet na poziomie 108%, a być może i więcej. My jednak bezpiecznie przyjmijmy do naszych obliczeń sprawność równą 104%. Uściślając nasze obliczenia, otrzymujemy następujący wynik: 8,61kW x 104% = 8,95 kW. Zapis tego działania matematycznego można podsumować w ten sposób : spalając 1m3 gazu ziemnego wysokometanowego w kotle gazowym kondensacyjnym ze sprawnością 104% w ciągu jednej godziny uzyskamy moc grzewczą równą 8,95 kW.

Jak sprawdzić, ile gazu spala nasz gazowy kocioł kondensacyjny?

Dla przykładu przeanalizujmy następujący przypadek:

Mamy kocioł gazowy kondensacyjny z mocą modulowaną w przedziale 3kW – 24kW. Posiada on sprawność 104%. Załóżmy, że palnik takiego kotła pracuje nieprzerwanie z mocą minimalną, czyli w tym konkretnym przypadku 3kW. Po godzinie takiej pracy zużyje 0,34 m3 gazu ziemnego. Obliczymy to według takiego wzoru: 3kW/8,95 = 0,34 m3. Natomiast, jeśli palnik będzie pracował non stop z mocą maksymalną 24kW, to spali na godzinę odpowiednio:
24kW/8,95 = 2,68 m3 gazu. Analogicznie spalanie godzinowe możemy policzyć dla innych wartości mocy palnika. Wszystkie otrzymane wyniki zaokrąglałem do dwóch miejsc po przecinku, aby była większa czytelność i przejrzystość prezentowanych danych liczbowych.

Teoria swoje, praktyka swoje.

Pragnę zauważyć, że w praktyce ciężko jest uzyskać stałą wysoką sprawność kotła. Tego typu obliczenia nie są super miarodajne dla każdej instalacji, ale mimo wszystko stanowią jakiś punkt odniesienia. Trzeba brać też pod uwagę, że kotły kondensacyjne płynnie dobierają moc podczas swojej pracy w zależności od ustawień parametrów naszych instalacji grzewczych a także warunków pogodowych. Więcej informacji oraz przemyśleń na temat optymalnej konfiguracji kotła gazowego zawarłem we wpisie : Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, aby działał optymalnie.

Kalkulator zużycia gazu.

Dla osób, które nie lubią liczyć wszystkiego na piechotę, znalazłem łatwiejsze rozwiązanie. Stworzyłem prosty kalkulator. W odpowiednie pole wystarczy tylko wpisać wartość mocy palnika kotła gazowego kondensacyjnego, dla której chcemy obliczyć godzinowe zużycie gazu wysokometanowego typu E. Sprawność kotła jest ustawiona w kalkulatorze domyślnie na wartość 104%. Jeśli chcemy obliczyć zużycie dla innej sprawności, wystarczy ją zmienić w polu kalkulatora. Po wprowadzeniu danych wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Oblicz”, aby otrzymać ilość gazu zużywaną przez jedną godzinę pracy palnika kotła na wybranej mocy. Wyniki w poniższym kalkulatorze są zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku.

Aktualne ceny kotłów gazowych warto sprawdzić w:  Porównywarce Cen.

4.2 48 votes
Article Rating

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
3 lat temu

Mój piec ma moc Min 5.7kw jak sprawdzałem wychodzi ze spala około 0.85m3 na godzine?
Jeśli miałby nie traktować i pracować cały czas to spali ponad 20m3 gazu to strasznie dużo. Jak taki piec ustawić by nie taktował a spalił mniej gazu ?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
3 lat temu
Reply to  Kamil

Twój dom nie potrzebuje raczej ciągle 5,7 kw no chyba, że masz pootwierane wszystkie okna :). Kocioł nie będzie Ci pracował ciągle będzie musiał się wyłączać. W ciągu doby może popracuje powiedzmy 8 godzin i wtedy na dobę kocioł ci spali 6,64 m3, ot cała filozofia.

Kamil
Kamil
3 lat temu

Dzięki za odpowiedź – pomożesz mi ze swojego punktu widzenia odpowiedzieć na pytania poniższe naprowadzić jakoś? 🙁 jakoś nie mogę sobie z tym poradzić. To jak taki piec ma działać by nie taktował a nie spalił przy tym nie dużo gazu tzn nie działał cały czas na 5,7kw to jedno z drugim się wyklucza? bo mając np 2-3kw minimalnej wyszłoby wtedy że działa praktycznie cały czas i zużywa te około 10m3 Ogrzewam dom już 2 rok (jeśli chodzi o pełny sezon i spalanie gazu moim zdaniem jest wysokie) Dom ok 130m2 porotherm 25cm + 20 styropian. Piec Vaillant Pakiet Ecotec… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
3 lat temu
Reply to  Kamil

Witaj Kamil. Postanowiłem napisać parę zdań ponieważ mamy piece tej samej marki z tym, że ja mam 15kW. Ważnym nastawem jest ustawienie mocy maksymalnej palnika (to ustawia serwisant dopasowując zapotrzebowanie mocy na budynek. Ja mam 11kW a dom ma całkowitą powierzchnię 240m z garażem. (użytkowa 145m) Temperatura wody kotłowej na instalację grzewczą ustawiona na 38C obecnie (08.12.2021). Cztery obwody podłogowe i 12 grzejników różnej „maści” :). Zasobnik na wodę CWU 120L grzanie wody ustawione na dwa okienka czasowe tj. godzina przed pobudką i godzina przed myciem kąpaniem . Jak wiemy, że potrzeba będzie więcej wody to na programatorze przełączamy na… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
3 lat temu
Reply to  Andrzej

Dzięki za odpowiedź.
Ogrzewasz całe 240 metrów? czy te 145 tylko? to istotne w kwestii odniesienia do zużycia gazu.
A co to są za pompy to są dwie pompy? czy te nastawy zmieniać?
A jak ustawiasz temperaturę na kotle by grzał do takiej ja niestety nie mogę tego zrobić tą temperaturę widzę że się zmienia jak zmienię krzywą grzewczą albo zadana temp w pomieszczeniu. Nie mam możliwości zmienić gdzieś temp wody?

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Kamil

Witam ponownie. Minęło trochę czsu więc dokończę wątek. Mam pompę w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego no i pompa, która jest w piecu. Grzeję cały dom łącznie z garażem . Nie używam pogodówki. Ten system służy do szybkiej reakcji pieca na zmianę temperatury na zewnątrz. To jest i było bardziej przydatne w starszych słabiej ocieplonych budynkach. Krzywą grzewczą jest trudno ustawić zwłaszcza kiedy użytkownik jest niecierpliwy. Programator pieca najlepiej umieścić w pomieszczeniu tak jak piszą nie nasłonecznionym bez przeciągów ja dodam bardziej czułym na zmiany temperatury na zewnątrz. U mnie jest to antresola. Temperatura jest umowna – taka przy której w całej… Czytaj więcej »

witek
witek
2 lat temu

witam jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość.Od niedawna mam zamontowany nowy kocioł de dietrich inidens 24kW. Dom lata 80 ocieplony 10 cm styropian. Do ogrzania ok. 200m. Poprzedni piec radson 35 kW dawał całkowicie radę. Co do tego nowego mam obiekcje. Nadmieniam, że w układzie co jest dość dużo wody gdyż częściowo są jeszcze kaloryfery żeliwne. Czy to ma jakieś znaczenie? W/g opinii różnych specjalistów ten kocioł powinien wystarczyć do ogrzania domu i 100 l ciepłej wody użytkowej. Wydaje mi się że nie jest on taki super oszczędny. zużycie teraz przy temp. dodatnich jest 2.5 -3m3. Co o… Czytaj więcej »

beata
beata
2 lat temu
Reply to  witek

Witek zuzycie dobowe czy godzinne takie masz?

witek
witek
2 lat temu
Reply to  beata

zużycie dobowe teraz temp.+2 -2-3 srednia to 8 do 10 m3

Jak666
Jak666
2 lat temu

Mój piec moduluje od 13 % mocy do 100 % mocy. Dziaiaj pracuje prawie non stop na minimalnej. Zdaniem autora spali ponad 50 m3, w rzeczywistości nie przekroczy 7 m3 …to z licznika 🙂

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Jak666

Jaką masz moc minimalną? Tylko teraz pytanie czy palnik Twojego kotła pracuje non stop czy może jednak się wygasza a działa tylko pompa a Ty myślisz, palnik pracuje cały czas.

beata
beata
2 lat temu
Reply to  Marcin

Marcin u mnie przy pierwszym rozruchu pieca ustwilam temp. na piecu 65 ,grzal cale popoludnie do rana 9 godz, temp. na termostacie byla ustawiona na 21 w pokojch bylo 24 stopni zuzycie dobowe sprawdzilam bylo 36m3 budynek 360m2 pietro,poddasze uzytkow i parter czesciowo w ziemi bo spdek terenu tm grz i pomieszczenia gospodarcze opalne pozniej zmniejszylam temp na 35 i teraz ma dobowy wynik splnia 21m3. Prosze powiedziec czy dobrze to robie? Teraz temp w pomieszczeniach jest caly czas 20,5 stopni,a na termostacie mam ustawione 19,8 Pierwszy raz mam do czynienia z piecem i paleniem.Piec De dietrich 24 kondenscyjny opalam… Czytaj więcej »

beata
beata
2 lat temu
Reply to  Marcin

Marcin u mnie przy pierwszym rozruchu pieca ustwilam temp. na piecu 65 ,grzal cale popoludnie do rana 9 godz, temp. na termostacie byla ustawiona na 21 w pokojch bylo 24 stopni zuzycie dobowe sprawdzilam bylo 36m3 budynek 360m2 pietro,poddasze uzytkow i parter czesciowo w ziemi bo spdek terenu tm grz i pomieszczenia gospodarcze opalne pozniej zmniejszylam temp na 35 i teraz ma dobowy wynik splnia 21m3. Prosze powiedziec czy dobrze to robie? Teraz temp w pomieszczeniach jest caly czas 20,5 stopni,a na termostacie mam ustawione 19,8 Pierwszy raz mam do czynienia z piecem i paleniem.Piec De dietrich 24 kondenscyjny opalam… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu

Kombinujemy z piecem już kilkanaście dni i nie dajemy rady . Piec Vitodens 100 . Powierzchnia użytkowa 250 m . Dół podłogówka , góra grzejniki . Temperatura grzania na sterowniku 20,2 stopnie przez 24 godz. Podaż wody na CO 45 stopni , woda użytkowa 50 stopni . Jak sterownik stoimy w pokoju gdzie są grzejniki to grzeje dół i górę / wszędzie 21 stopni / ale pali 20 m na dobę . Jak stoi na dole gdzie jest podlogówka to góra jest nie dogrzania. Jak to ustrojstwo ustawić i gdzie najlepiej żeby stał sterownik ? Jak ktoś wie proszę o… Czytaj więcej »

Darek
Darek
1 rok temu
Reply to  Adam

Porozmawiamy ?

jacek
jacek
1 rok temu

witam teoretycznie dom to nic innego jak kilkaset ton masy która nieustanie traci temperature a my mamy za zadanie jak najtaniej w sposób ciągły te straty uzupełnić jeżeli każdy kocioł obojętnie czym jest zasilany generuje najmniejsze straty przy najniższej temperaturze zasilania to należy do tego dążyć natomiast każdy termostat i czujnik prowadzi do pracy przerywanej a my tracimy temperaturę w sposób ciągły a wszyscy wiemy że praca stała potrzebuje najmniej energii aby ja wykonać ja to widzę tak że obojętnie co mamy czy podłogówkę czy kaloryfery to temperatura zasilania ma być jak najmniejsza i dostarczana w sposób ciągły i gdyby… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Nie powielajcie bzdur handlowców od kotłów – nie ma kotła który ma sprawność 104% – gdyby taki istniał nazywałby się perpetum mobile. Wrzucić 100 kW i uzyskać 104 kW? A te 4kW to z nieba spadną?