Najprostszy sposób przekazania 1 procenta podatku przez emeryta na OPP. Poradnik krok po kroku.

Wystarczy dostęp do internetu

W dzisiejszym krótkim poradniku przedstawię szybki i prosty sposób przekazania 1 procenta podatku przez emeryta na organizację pożytku publicznego, które spożytkują tą kwotę na szczytny cel. Zaznaczę, że jeśli nie zadeklarujemy przekazania 1 procenta podatku na konkretną inicjatywę. To mimo wszystko i tak 1% zostanie zabrany na rzeczy od nas nie zależne. Warto, więc zrobić rozeznanie wśród znajomych. Z pewnością znają jakąś potrzebującą osobę, która jest pod opieką fundacji i na którą możemy przekazać nasz datek.

Wpis ten dotyczy szczególnie emerytów, którzy sami nie muszą wypełniać zeznania podatkowego, ponieważ dostają oni od zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje o rocznym obliczeniu podatku na formularzu PIT 40A.

Co będzie potrzebne?

W zasadzie emeryt potrzebuje tylko dwa formularze PIT 40A z dwóch kolejnych lat podatkowych, które otrzymał od organu rentowego. Dla przykładu, gdy chce przekazać 1 procent podatku w roku kalendarzowym 2021 musi posiadać otrzymany PIT 40A za rok 2020 oraz PIT 40A za rok 2019.


Zaczynamy! Przekazanie 1 procenta podatku przez emeryta.

Wchodzimy na stronę portalu podatkowego . Następnie, ukaże nam się widok jak poniżej:

Strona logowania do Twój e-PIT.
Strona logowania do Twój e-PIT

W pierwszej rubryce wpisujemy swój pesel (data urodzenia zostanie rozpoznana przez system automatycznie). W polu przychód za rok 2019 wpisujemy kwotę z formularza PIT 40A za rok 2019, z pozycji 38. Następne pole to przychód za rok 2020 wpisujemy tu kwotę z PIT 40A, z pozycji 38. Następnie klikamy na „zaloguj się”. W wyniku czego, otworzy nam się kolejna strona z e-PIT-OP oraz naszymi danymi.

Bieżące dokumenty w Twój e-PIT.
Bieżące dokumenty w Twój e-PIT

Przy pomocy formularza PIT-OP przekażemy właśnie nasz 1 procent podatku. Teraz wystarczy kliknąć na „wybierz organizację” i otworzy nam się kolejna strona jak poniżej.

Przekazanie 1 procenta podatku przez emeryta.
Organizacje pożytku publicznego w Twój e-PIT

W pierwszym polu obowiązkowym, wpisujemy numer KRS organizacji na którą chcemy przekazać nasz 1 procent podatku. W drugim polu wpisujemy cel szczegółowy, czyli na przykład imię i nazwisko osoby podopiecznej, wcześniej wskazanej fundacji. Następnie cofamy się o jedną stronę, klikając na wróć i teraz pole „przekazuje 1% podatku dla:” powinno być uzupełnione, nazwą fundacji, którą wpisaliśmy w poprzednim kroku.

Dane w Twój e-PIT i przekazanie 1 procenta podatku przez emeryta.
Akceptacja zmian w Twój e-PIT

Gdy tak jest to klikamy na „akceptuj i wyślij”. To już wszystko właśnie poprawnie złożyliśmy PIT-OP o przekazanie 1 procenta podatku na szczytne cele. Dla pewności, że wszytko poszło OK, klikamy na górze strony w zakładkę „złożone dokumenty” i powinniśmy ujrzeć taką stronę:

Złożone dokumenty w Twój e-PIT.
Pobieranie PIT i UPO

Możemy tu sobie pobrać i wydrukować PIT-OP oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru w skrócie UPO.

Po wszystkim klikamy na wyloguj. Możemy być teraz zadowoleni z siebie. Wykonaliśmy dobry uczynek dla potrzebujących. Całkowity koszt to tylko czas poświęcony na wypełnienie kilku pól na stronie portalu podatkowego. Przekazanie 1 procenta podatku przez emeryta to żadna skomplikowana sprawa. Jak widzimy, całość możemy wykonać przy komputerze, nie wychodząc z domu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dołącz do dyskusji.x