Jaki wybrać silnik do łódki lub jachtu?

Pytanie zawarte w tytule jest coraz popularniejsze wśród naszego społeczeństwa, które lubi aktywnie spędzać swój wolny czas. Wybór nie jest prosty, gdyż mamy silniki zaburtowe oraz wewnętrzne stacjonarne, które z kolei dzielą się na podgrupy. Jak więc wybrać odpowiedni silnik do swojej łódki? Dowiesz się z wywiadu przeprowadzonego z motorowodniakiem. Prawdziwym wilkiem morskim, kochającym piękne jachty i szybkie motorówki.

Jakie mamy rodzaje silników do łodzi motorowodnych i jachtów żaglowych?

Po pierwsze musimy podzielić silniki na zaburtowe i stacjonarne. Na początku przedstawimy silniki zaburtowe, które montowane są na pawęży czyli zakończeniu rufy łodzi. Dzielą się one na elektryczne i spalinowe. Silniki zaburtowe elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania na mniejszych łodziach żaglowych i łódkach wędkarskich. Ich zaletami są : niska cena, niska waga (bardzo istotne ze względu na to, że silniki zaburtowe przenosi się przed i po pływaniu, aby uchronić je przed kradzieżą), mała emisja hałasu, tanie nie tylko w kupnie ale i eksploatacji. Silniki elektryczne umożliwiają wpłynięcie w każde miejsce nawet w strefy chronione, gdzie spalinówki nie mają wstępu.

Dobrze ale zapewne silniki elektryczne mają jakieś wady?

Tak, podstawową wadą silników elektrycznych jest ich zasięg. Na typowym akumulatorze o pojemności 100 Ah mogą pracować do kilkunastu godzin, czas ten się zmniejsza wraz z wiekiem akumulatora, temperaturą otoczenia i wagą jednostki pływającej. Dodatkowo czas ładowania jest stosunkowo długi i trwa prawie całą dobę. Kolejna wadą, która wyklucza ich stosowanie na większych łodziach motorowych i żaglowych jest ich stosunkowo mała moc.

Dobrze w takim razie jaka jest alternatywa dla zaburtowych silników elektrycznych?

Alternatywą są spalinowe silniki zaburtowe. Dzielą się na 2 i 4 – suwowe. Te pierwsze wychodzą z użycia i sprzedaży ponieważ nie spełniają norm emisji spalin i są uciążliwe w eksploatacji. Wymagają przygotowywania mieszanki oleju z benzyną. Silniki 4 – suwowe pozbawione sa tych wad. Dodatkowo są cichsze, ekonomiczniejsze i przyjaźniejsze środowisku. Zaburtowe silniki spalinowe są ciężkie i to jest ich główna wada w przypadku przenoszenia po okresie pływania. Silniki zaburtowe zarówno elektryczne jak i spalinowe narażone są na kradzieże. spalinowe silniki zaburtowe to głównie jednostki napędzane benzyną. Wyjątkiem na rynku jest model Diesla marki Hyundai.

Przejdźmy teraz do silników stacjonarnych.

Silniki stacjonarne montowane są wewnątrz łodzi. Zaleta takiego zastosowania to przede wszystkim zmniejszenie hałasu oraz względy estetyczne. Charakteryzują się mniejszą dynamiką niż silniki zaburtowe, ale przeznaczone są głównie do łódek spacerowych i dużych jednostek wykonujących codzienne ciężkie prace, takich jak kutry, statki i jachty turystyczne.

Jakie wady mają silniki stacjonarne?

Wadą jest montaż i dostęp podczas awarii silników stacjonarnych. Podczas awarii, nie przewieziemy silnika do serwisu ASO. Musimy przetransportować całą łódź lub wezwać ekipę serwisu na miejsce stacjonowania łódki. Koszt naprawy jest zdecydowanie większy niż w przypadku silników zaburtowych.

Jakie moce oferują producenci silników do łodzi i jachtów?

Najmniejsze moce do kilku KM osiągają silniki zaburtowe elektryczne. Spalinowe, zaburtowe silniki oferowane są w mocach od 2,3 KM do 350 KM np silniki marki Suzuki. Silniki stacjonarne oferują moce od kilkunastu KM do 600 KM, największą dostępną moc posiada silnik L600P/J marki Hyundai. Jak widzimy silniki marki Hyundai pozytywnie wyróżniają się na tle konkurencji. Dodatkowo należy wspomnieć, że użytkownicy silników zaburtowych łączą np 2 silniki zaburtowe na jednej łodzi i osiągają większe moce oraz dynamikę. Przeczytaj relację o pierwszym w Polsce montażu 2 silników zaburtowych z układem Optimus: https://www.mazuria.com/blog/pierwszy-w-polsce-montaz-silnikow-suzuki-350-km-z-ukladem-optimus-360.html. Ciekawa fotorelacja z wodowania pontonu morskiego wyposażonego w 2 silniki o łącznej mocy 700 koni mechanicznych!

Pytanie, które musi paść: jakie są ceny silników?

Najtańsze są elektryczne silniki zaburtowe. Kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Kolejną grupę stanowią silniki zaburtowe spalinowe. Najmniejsze jednostki o mocy 2,3 – 2,5 KM dostępne są od około 3 tysięcy złotych. Średniej wielkości spalinówki o mocy 100-150 KM kosztują około 35 – 50 tys. złotych. Najdroższe są silniki stacjonarne, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Duże silniki wyceniane i produkowane są na indywidualne zamówienie.

Podsumujmy, komu jaki silnik do łódki?

  • Wędkarzom i osobom pływającym na małych łódkach zaleca się elektryczne silniki zaburtowe. Przemawia za nimi cena zakupu, koszt eksploatacji, komfort użytkowania.
  • Posiadaczom dużych jachtów i łodzi motorowych zaleca się spalinowe silniki zaburtowe, które są niezwykle dynamiczne.
  • Właścicielom kutrów, statków i dużych jachtów zalecane są silniki stacjonarne, które są niezwykle żywotne i mocne. Potrafią przez długie lata bez awarii pracować przy ciągłej eksploatacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Mazuria hurtownią żeglarską oraz dystrybutorem odzieży Gill.

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
3 lat temu

Wybór silnika do łódki to jeden problem, a drogi jest jeszcze większy. W tym roku są masakryczne terminy oczekiwań na dostawę. Na początku roku trzeba było czekać 3 miesiąca, a teraz jak chcesz zamówić silnik to czekasz 5 miesięcy, czyli będzie już po sezonie. Pozostaje kupno używanego.

1
0
Dołącz do dyskusji.x