Ukryte menu w Samsung NX300. Instrukcja serwisowa

Service Menu, Test Mode aparat Samsung NX300

Producenci sprzętu elektronicznego bardzo często w swoich urządzeniach lokują ukryte menu, w którym możemy przetestować podzespoły oraz podejrzeć i pozmieniać bardziej zaawansowane opcje niedostępne z pozycji zwykłego menu użytkownika. Dostać się do niego możemy zwykle wciskając odpowiednią kombinację klawiszy. Nie inaczej jest też w aparacie Samsung NX300.

Ukryte menu w Samsung NX300

W bezlusterkowym aparacie fotograficznym Samsung NX300, aby aktywować „ukryte menu” oprócz kombinacji klawiszy będzie potrzebne nam coś jeszcze, a mianowicie odpowiednio spreparowany plik. Poniżej opis czynności jakie musimy wykonać:

1. Tworzymy plik tekstowy (na przykład w Notatniku) w jego treści wpisujemy: smart_camera, a następnie zapisujemy go pod nazwą: nx_dev.adj
Jeśli komuś nie chce się tworzyć pliku samodzielnie, może pobrać już gotowy. Wystarczy go wypakować na kartę pamięci:


2. Umieszczamy ten plik w katalogu głównym karty SD. Jeśli korzystaliśmy z zewnętrznego czytnika wkładamy kartę do aparatu.
3. Włączamy aparat. Upewnijmy się, że pokrętło trybów ustawione jest na Auto.
4. Teraz naciskamy kolejno przyciski : w dół, OK, w górę, OK, w prawo, naciskamy i przytrzymujemy przycisk kompensacji ekspozycji, naciskamy i zwalniamy przycisk OK, a następnie puszczamy przycisk kompensacji ekspozycji.

Opis klawiszy w celu aktywacji ukrytego menu w aparacie Samsung NX300
Graficzny opis kombinacji klawiszy

Naszym oczom na wyświetlaczu aparatu fotograficznego powinno ukazać się nowe, ukryte Menu w Samsung NX300.

Ukryte menu w Samsungu NX300
Ukryte menu w Samsungu NX300

Przebieg migawki, czyli ile zdjęć zrobił aparat

W menu serwisowym możemy sprawdzić na przykład przebieg migawki, czyli ile zdjęć zostało zrobionych aparatem. Może to być dla nas przydatna informacja zwłaszcza jeśli aparat zamierzamy kupić z drugiej ręki.

Aby to zrobić należy przejść do ” Adjustment Control” i wcisnąć OK, następnie wybrać „Adjust Results” i wcisnąć OK, pod ” Shutter Release Count:” widnieje licznik migawki.

Instrukcja serwisowa

Jeśli czujemy się bardziej zaawansowanymi użytkownikami, możemy skorzystać z instrukcji serwisowej z angielskiego „Service Manual”. Dowiemy się z niej miedzy innymi jak krok po kroku rozebrać aparat Samsung NX300. Zawiera ona również dokładne parametry techniczne sprzętu, schematy oraz wiele innych cennych wskazówek. Link do pobrania znajduje się poniżej.

Podsumowanie

Aparat fotograficzny Samsung NX300 to już dość leciwy sprzęt ale nadal robiący dobrej jakości zdjęcia. Jest to tak zwany bezlusterkowiec z wymienną optyką i matrycą APS-C. Niestety nie kupimy go już nowego w sklepie. Samsung jakiś czas temu wycofał się z rynku aparatów fotograficznych. Pozostaje nam tylko rynek wtórny i szukanie wśród egzemplarzy używanych.
Jeśli szukamy nowego bezlusterkowca musimy go poszukać wśród innych producentów aparatów fotograficznych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dołącz do dyskusji.x