Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, aby działał optymalnie.

Zaczynamy…

Tytułowe pytanie: „Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Na pewno spędza sen z powiek osobom, które zainstalowały w swoim domu czy mieszkaniu kocioł gazowy potocznie zwanym przez niektórych (choć niepoprawnie) piecem gazowym. Większa część z osób, po kilku dniach od uruchomienia instalacji, zaczyna biegać do gazomierza i sprawdzać dobowe zużycie paliwa. Nasz instalator powinien być elokwentny i dobrać nam kocioł o odpowiednich parametrach do naszej instalacji, a następnie odpowiednio go skonfigurować oraz zrobić to dobrze. W takim przypadku, możemy być spokojni . Znając jednak realia naszego świata, nie zdarza się to zbyt często. Sam doświadczyłem sytuacji odwrotnej niestety.

Błędne rozpoznanie

Często spotykana zasada w domach czy mieszkaniach modernizowanych. Postanowiliśmy przejść na ekologiczne ogrzewanie, więc szukamy „fachowca”, który nam doradzi i zainstaluje kocioł gazowy nowej generacji, wytłumaczy i pokaże jak ustawić taki kocioł. Na tym etapie pierwszy błąd to taki, że fachowiec zwykle na „oko” dobiera nam parametry kotła i często robi to, na tak zwany „zapas”.

Kocioł gazowy kondensacyjny ACV.

Moc o co tu chodzi? Jak ustawić kocioł gazowy?

Po wybraniu producenta kotła, przychodzi czas na wybranie mocy kotła. I tu zaczyna się zabawa. Zwykle dostajemy propozycje kotła mocno przewymiarowanego, co w wypadku kotła jednofunkcyjnego, jest zupełnym bezsensem. Czemu tak się dzieje? Sam nie wiem. Niektórzy twierdzą, że instalatorzy mają większe profity ze sprzedaży kotłów z dużą mocą. Ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia. Można sobie tylko gdybać.

Najważniejsza moc minimalna

Rzecz, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to moc minimalna kotła. Dlaczego jest tak ważna? A no dlatego, że moc maksymalną możemy sobie sami ograniczyć w menu ustawień kotła gazowego, natomiast mocy minimalnej już nie. Im mamy mniejszą moc minimalną, tym możemy sobie bardziej dostosować kulturę pracy kotła do naszej instalacji grzewczej. Zwłaszcza, gdy mamy niedużą powierzchnię do ogrzania, a zład wody w instalacji jest stosunkowo niewielki. Żeby to bardziej zobrazować, wyobraźmy sobie taką sytuację.

Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW a maksymalnej na przykład 24 kW oraz mamy mały domek lub mieszkanie. W pomieszczeniach zastosowaliśmy ogrzewanie grzejnikowe, a łączna moc kaloryferów przy temperaturze na przykład 50 stopni wynosi 5 kW. Nasz kocioł rozpoczyna pracę. Temperaturę wody na zasilaniu kotła ustawiliśmy na 50 stopni.

Na początku palnik działa z pełną mocą. Im bliżej temperatura zbliża się do zadanych 50 stopni, palnik zaczyna modulować i zmniejszać moc. Schodzi do 7 kW i niżej już zejść nie może. W tym momencie kocioł osiągnął swoją moc minimalną i z tego powodu teraz zaczyna się dziać ciekawa rzecz. Nasze grzejniki przy temperaturze wody 50 stopni Celsjusza mogą odebrać moc 5 kw, a kocioł w tym czasie dostarcza moc 7 kw. Pojawia się nadwyżka mocy i temperatura na kotle szybko zaczyna przekraczać 50 stopni i w zależności od histerezy, sterownik kotła wyłącza palnik (pompa wody pracuje) i czeka, aż temperatura wody się obniży o kilka stopni, a następnie palnik odpala i tak w kółko.

Taktowanie

Kocioł wchodzi w cykl częstych załączeń i wyłączeń kotła. Tym częstszych, im nadwyżka mocy jest większa. Jeśli częstotliwość takich cykli jest bardzo duża, wtedy taki tryb pracy nazywany jest taktowaniem. Nie muszę chyba pisać, że taka praca nie należy do efektywnych, a tym bardziej ekonomicznych.

Grzejnik z termostatem.
Grzejnik

Taktowanie. Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny aby je ograniczyć?

Jeśli niestety staliśmy się posiadaczem kotła ze zbyt dużą mocą minimalną, musimy próbować jakoś temu zaradzić. Sam posiadam taki kocioł i przedstawię wam, jak ja wyeliminowałem taktowanie do minimum.

Moja instalacja składa się wyłącznie z grzejników. Przepływy w grzejnikach są wyregulowane. Kocioł posiada moc minimalną niecałe 7 kW. Zainstalowany mam zewnętrzny czujnik temperatury, potocznie nazywany „pogodówką” oraz prosty bezprzewodowy sterownik pokojowy typu włącz/wyłącz firmy Salus. Histereza na tym sterowniku to 1 stopień. Recenzję tego regulatora pokojowego oraz porady użytkowe można znaleźć w moim wpisie o regulatorze pokojowym Salus.

Teraz podstawowa zasada. Przy takiej konfiguracji musimy tak ustawić kocioł gazowy i dążyć do tego, aby po tym jak sterownik pokojowy da sygnał „grzać”, to kocioł powinien się załączyć i działać nieprzerwanie ( bez wygaszeń palnika) do momentu, aż sterownik pokojowy da sygnał „koniec grzania”.

Teraz, jak to uzyskać. Najprostszy sposób, to ustawić bardzo wysoką temperaturę na kotle. Jednak takie postępowanie, w dobie kotłów gazowych kondensacyjnych, jest mało logiczne i przede wszystkim nie ekonomiczne. Jest też mało komfortowe. Podczas pracy grzejniki są bardzo gorące, następnie robią się zimne i tak w kółko. Raz jest nam za gorąco, raz za zimno.

Sprawność kotła

Jak wiemy, kotły gazowe kondensacyjne największą sprawność osiągają przy niskich temperaturach czynnika grzewczego zwykle 30 – 40 stopni Celsjusza. Użytkownicy ogrzewania podłogowego są w tym wypadku w bardziej komfortowej sytuacji. Jak wiadomo, taki typ instalacji potrzebuje niskich temperatur czynnika grzewczego. Maksymalna temperatura kondensacji dla gazu ziemnego to około 57 stopni Celsjusza. Jednak im mniej, tym większa kondensacja, a tym samym większa sprawność kotła.

Musimy więc tak dobrać temperaturę zasilania centralnego ogrzewania, aby była ona możliwie niska, ale jednocześnie dogrzała nam dom do temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym w rozsądnym czasie i co, bardzo ważne nie powodowała nam taktowania kotła w pojedynczym cyklu grzania. Każdy dom jest inny i musimy to zrobić doświadczalnie. Jeśli posiadamy czujnik temperatury zewnętrznej, tym samym sposobem dobieramy krzywą grzewczą. Więcej o krzywej grzewczej na przykładzie kotła firmy ACV napisałem we wpisie: Krzywa grzewcza w kotle gazowym kondensacyjnym ACV Kompakt

Czy warto obniżać temperaturę na noc w pomieszczeniach?

Według mnie nie warto. Jeśli już koniecznie chcemy, to możemy zmniejszyć jej wartość maksymalnie o jeden stopień Celsjusza. Osobiście wyznaję zasadę, że najlepiej jest utrzymywać względnie stałą temperaturę przez całą dobę. Znaczne obniżenie temperatury nocnej spowoduje długą przerwę w pracy kotła, która doprowadzi do znacznego wychłodzenia przegród w domu. Przegrody, jak wiadomo, zwłaszcza murowane, mają sporą bezwładność cieplną. Dłużej się nagrzewają i dłużej się wychładzają. Taka wychłodzona przez noc ściana, z rana,  będzie emanować chłodem, mimo że powietrze w pomieszczeniu będzie już ogrzane. Przy takim podejściu, odczujemy bardzo kiepski komfort termiczny. Z punktu ekonomicznego też nie będzie to dla nas korzystne. To, co zaoszczędzimy w nocy, nad ranem nadrobimy, czasem nawet z nawiązką. Takie spostrzeżenia opieram na swoich doświadczeniach i eksperymentowaniu z ustawieniami kotła, na przestrzeni kilku ostatnich sezonów grzewczych.

Podsumowanie

Myślę, że opisałem to dość zrozumiale. Według mnie są to tak naprawdę takie podstawy podstaw, od których należy zacząć naszą przygodę z kotłami gazowymi. Pozwolą one nam zacząć odpowiadać na pytanie: ” Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Pamiętajmy też jednak, że na ilość spalanego gazu, bardzo duży wpływ ma jakość ocieplenia budynku.
Zapraszam także do mojego wpisu prezentującego prosty kalkulator zużycia gazu ziemnego przez kocioł kondensacyjny.
Jeśli w najbliższym czasie, zamiarujemy dokonać zakupu kotła gazowego kondensacyjnego, warto sprawdzić aktualne ceny w porównywarce internetowej.

Zapraszam, także wszystkich do dzielenia się swoimi doświadczeniami z gazowymi kotłami kondensacyjnymi w komentarzach.

4.172votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
64 komentarzy
najstarszy
najnowszyoceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jw
jw
1 rok temu

Napisałeś ile ma mieć woda w grzejnikach przy jakiej mocy maksymalnej pieca? NIE. Nic nie napisałeś. Głupi poradnik, bezużyteczny

Józef
Józef
6 miesięcy temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

witam, czy obniżył pan moc max kotła i jakie wprowadził zmiany w menu serwisowym. Posiadam piec thermagen duo 24/18 „klon” acv z elektroniczną pompą c.o i termostat pokojowy open term honeywell.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Ja na dom 200m ustawiam tak na piecu mam ustawione gdy temperatury na dworze do 0stopni ustawiam 43stopnie do 47 zalezy czy slonce wiatr czy plucha ponizej 0 do -10 kobinuje 47 56st a gdy jeszcze zimniej robie taka temp zeby mi ogrzalo dom jak najszybciej w domu mam ustawione 21,8 w dzien na noc 21,4 tolerancja czy jak to tam nazwac 0,4st i piec sie zalacza. Kombinowalem na rozne sposoby i to dla mnie najlepsze ustawenia w domu mam miec cieplo rachunki coz bola jak kazde ale na sezon 6mc srednio wychodzi 5tys nie wiem czy malo czy duzo… Czytaj więcej »

katarzyna
katarzyna
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

witam a jaką temp ma pan na piecu ? szczerze zamontowaliśmy piec 3 mies. temu i według moich obliczeń za miesiac wychodzi nam 750 zl. troche duzo a dom tez starego budownictwa ok 100 m2 i w domu 21.5 ustawiona.

katarzyna
katarzyna
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

ok bede cos myślec nie mam jeszcze rachunku ale przeliczylam dziennie ok 10m3 zuzycia wg licznika co przy cenie metra 2.40 zl daje taka kwote jak pisalam. dom jest starej budowy nie ocieplony tzw. hasiak. a na piecu mamy 50 jednak nie mamy tego czujnika na zewnatrz. czy wg. Pana sam zakup czujnika i ustawienie tej krzywej grzewczej cos by dało ? czy szukać innej przyczyny. ?

katarzyna
katarzyna
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

hasiak stary dom. sciana ma ok 46 cm wiec sporo. kociol nastawiony byl na 49 dziś mąż zmienil na 43. ale nie sądzę zeby to pomoglo. sprawdze jutro tą strone. dziękuje za info.

Anita
Anita
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

U mnie 200 m piec na 45 st to grzejniki zimnawe dopiero na 55 hula

marek
marek
7 miesięcy temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

jak wpiąłeś salusa z czujnikiem zewnętrznym – szeregowo?

Jan
Jan
1 rok temu

„Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW a maksymalnej na przykład 24 kW oraz mamy mały domek lub mieszkanie. W pomieszczeniach zastosowaliśmy ogrzewanie grzejnikowe, a łączna moc kaloryferów przy temperaturze na przykład 50 stopni wynosi 5 kW”.
Taktowanie usuniemy tylko wtedy, gdy łączna moc pobierana przez kaloryfery wyniesie ponad 7 kW. Dlatego obniżenie temperatury regulatorem pogodowym do 40 stopni nie usunie taktowania. Pozdrawiam autora i proszę o wytłumaczenie jakim „cudem” zniwelował taktowanie nie zmniejszając mocy minimalnej kotła bo to niemożliwe. Pozdrawiam.

Tomek
Tomek
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

zwiększając temperaturę grzania powodujesz jeszcze większe taktowanie pieca!

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Tomek

Jeśli zwiększysz temperaturę wody to w pojedynczym cyklu grzania wyeliminujesz taktowanie.

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

czy dobrze rozumiem? czy przez taktowanie kotła możemy rozumieć wyłączanie się kotła w trakcie jednego cyklu grzania spowodowane przegrzaniem / przekroczeniem ustawionej na kotle temperatury?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Grzegorz

Tak to jest taktowanie.

dawid
dawid
1 rok temu

piec Viessman 6,5 – 35 KW (masakra, ale juź za późno….) podłogówka + grzejniki, regulator pokojowy, dom ok. 125 m2, udało mi sie ustawić temp 48 na piecu i praktycznie nie ma taktowania ( jak sie już załączy to grzeje aż go regulator wyłączy), ale niestety w pokojach grzejniki raz gorące, raz zimne, podłogówka sobie daje rade bo ma duża bezwładność więc ma w miarę stałą temp (bynajmniej różnice nie są tak wyczuwalne). I teraz czy jak zwiększe tepm zasilania podłogówki (mam głowice w rozdzielaczu) pomoże to w większym odbiorze czynnika i pozwoli na zmniejszenie temp. na piecu bez powodowania… Czytaj więcej »

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Kilka słów z moich miesięcznych obserwacji. od 15.11 grzeje kotłem kondensacyjnym jednofunkcyjnym De Ditrich MCR3 plus 24 T Moc nominalna 50/30⁰ C (dla c.o.) min/max: 6,1-24,8 kW. I zasobnik 150l. Ogrzewam dom ok 200m2 stara kostka, ocieplone ściany i strop, instalacja nowa CU, same kaloryfery, wydawało mi się że dość duże 8 grzejników 140/60, jeden nawet 160/60 potrójny ( wielki ) dwa małe w łazienkach. Przez ostatnie 12 lat ogrzewałem kotłem na ekogroszek na niskiej temp na grzejniki szło zasilanie ok 40 st. – byłem bardzo zadowolony z komfortu grzania. Dlatego byłem pewien że kocioł kondensacyjny jest dla mnie idealny.… Czytaj więcej »

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Grzegorz

Jest dokładnie tak jak przewidujesz. Masz kocioł ze zbyt dużą mocą minimalną do swojej instalacji i metrażu. Poprostu kocioł jest przewymiarowany. Jedyne co teraz możesz zrobić to wyeliminować taktowanie w pojedynczym cyklu grzania. Osiągniesz to niestety ale tylko poprzez podniesienie temperatury wody na kotle. Krzywą grzewczą też musisz ustawić na wyższe temperatury wody grzewczej.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Witam Jak ustawić piec zeby było ekonomicznie? założmy że na piecu mam ustawione 50 stopni a na sterowniku Salus 22,8 i tak ma sie wyłączyć. Załączanie pieca mam przy 22,4 niby-ale zauważyłem że czasem az tak długo czeka że sie albo załaczy albo nie. Jesli spadnie na 22,2 to sie załączy od razu. Jak już osiągnie zadaną temperature 22,8 to sie wyłącza piec i cała woda stygnie w kaloryferach i znowu musi pozniej grzać wodę na obrotach. Jakbym ustawił piec na 40 stopni załóżmy to nie jest mi w stanie dogrzac mieszkania-czyli wynika z tego że za mało na piecu… Czytaj więcej »

Lukasz
Lukasz
1 rok temu
Odpowiedź do  Mariusz

Ja mam podobnie, tez mam Salusa, grzejniki gorace kiedy piec pracuje a potem stygna do zimna. Wystepuje duze wahanie temperatur. Histereza na sterowniku wynosi 0.4st. Piec sie wylacza przy 21.8 ale grzejniki sa gorace i tem dochodz do 23. Nastepnie stygna calkiem do zimna i wlaczaja sie ponownie przy 21.4 na sterowniku. Czy obnizenie temperatury na piecu pomoze?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Lukasz

Tak obniżenie temperatury na kotle powinno pomóc. Pomieszczenia nie będą przegrzewane w tak dużym stopniu jak teraz. Oczywiście obniżając temperaturę miej na uwadze wskazówki zawarte w tym artykule.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Odpowiedź do  Lukasz

Jaki masz ten model sterownika salus? bo u mnie najmniejsza histereza to 0,5 stopnia w salusie i tak mam ją ustawioną

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Mariusz

Ja posiadam Salus model bezprzewodowy 091FLRF. W nim mam możliwość ustawienia histerezy albo 0,5 albo 1 stopień.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Mam identyczny,według mnie ten sterownik jest do kitu do sterowania piecem. Bo najmniejsza histereza jest 0,5 stopnia a skala termometru jest np 22,2 stopni ustawiona-to piec ruszy jak będzie 21,6 i czeka zbyt długo i woda sie wychładza w grzejnikach

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

No własnie tak nie robi,więc jak go ustawić. Instrukcja jest opisana tak jak podałem wcześniej

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Mariusz

Sprawdź dokładnie czy przypadkiem nie masz histerezy ustawionej na 1 stopień i stąd takie zachowanie sterownika. Innej opcji nie widzę.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Tak sprawdzałem wiele razy w sterowniku,histereza jest na 0,5 stopnia ustawiona. Jak ustawiałem na 1 stopień histerezę to grzejniki dopiero zimne mocno długo. Te nowsze sterowniki salusa już mają histerezę co można ustawić na 0,25 stopnia. Już rozmawiałem z jednym serwisantem sterownik salusa jest dobry w piecu miałowym lub na ekogroszek nie do gazowego

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Mariusz

Ja mam przy kotle gazowym ustawioną histerezę 1 stopień i na Salusie działa tak jak powinno. Według mnie jeśli kocioł gazowy ma zbyt dużą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania naszego domu i instalacji to większa histereza też jest wskazana. Będzie zapobiegać zbyt częstym załączeniom kotła.

Waldek
Waldek
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Będziemy budować z żoną domek 110-metrowy. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe. Proszę mi doradzić, czy bawić się w podłogówkę w kuchni i w łazience, a w innych pomieszczeniach zamontować grzejniki?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Waldek

Radziłbym nie mieszać systemów ogrzewania. Albo tylko ogrzewanie podłogowe albo tylko grzejniki. Taka jest moja opinia zarówno ze względów ekonomicznych jak i komplikacji całej instalacji ze względu na różne temperatury czynnika grzewczego dla podłogówki i grzejników.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Hej. Być może troche rozwiązałem problem-sterownik mam przykręcony przy ścianie.
Przy nim jest zamontowana podpórka gdy sterownik np. kładziemy na półce-odłączyłem podpórkę od niego i z powrotem założyłem do ściany-według mnie zasłaniała wloty od dołu sterownika stąd to dlugie czekanie być moze na załączenie się? Teraz jakby sterownik szybciej załączał piec bo lepsza jest cyrkulacja przy nim chyba-załączanie niby 22,4 a wyłączanie 22,8. Czy w sterowniku jest jakięś opóżnienia załączania pieca? bo jest 22,4 ma sie włączyć-to jak mu wskoczy taka temperatura to chyba czeka z 15 minut moze dłuzej i załącza sie.

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
1 rok temu
Odpowiedź do  Mariusz

Opóźnienia załączenia nie ma. Jeśli masz ustawioną histerezę na 0.5. To przy temperaturze zadanej 22,6 stopnia. Sterownik załączy kocioł przy temperaturze 22,35 stopnia Celsjusza a, że wyświetlanie temperatury w Salusie jest co 0,2 stopnia. To w momencie jak widzisz na wyświetlaczu 22,4 to brakuje jeszcze 0,05 stopnia do załączenia kotła i stąd te opóźnienie. Sterownik czeka aż temperatura spadnie do tych 22,35 stopnia. Myślę że zrozumiałeś o co chodzi.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Tak histereza na 0,5 dokładnie. No tak myslałem ,ważne że już jest lepiej i piec sie szybciej załącza, porównanie miałem z sterownikiem Auraton 2005 tam nie ma takich rozbieżnosci w nastawach.

Stanisław
Stanisław
9 miesięcy temu
Odpowiedź do  Mariusz

WItam.
Do Mariusza. Masz kocioł gazowy Termet. Jak pamiętam jego moc min. to 2,8kW. To nieźle jak na polski produkt. Podłącz czujnik zew. i będziesz mógł regulować temp. zasilania krzywą grzewczą.
Pozdrawiam.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Szanowni państwo, mam mieszkanie 55 m w bardzo starym budownictwie (początek 19 wieku) i kocioł Isotwin condens z mocą 5-30 KW z zasobnikiem 42 l. Moce są duże i zasobnik bo korzystają z cwu cztery dorosłe osoby. Tak to sobie wymyśliłem, aby kocioł nie przełączał się często z co na cwu, a wiadomo,że to kilkanaście, albo kilkadziesiąt załączeń na dobe, plus mycie naczyń, a każdy start jest z mocą max i powodują straty. W kotle, żeby nie ustawiać na wysoką temperaturę zasilania CO, bo objawy będą takie jak u Pana Łukasza ustawiłem MOC MAKSYMALNĄ NA CELE GRZEWCZE CO na jego… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
1 rok temu
Odpowiedź do  Piotr

Zapomniałem o manierach i nie przywitałem się, także WITAM I POZDRAWIAM WSZYSTKICH . Do moich informacji na temat ustawienia kotła dodam, że moc zabudowanych grzejników dla temperatur według purmo 55/45 to trochę ponad 4,7 KW, a dla temperatur 75/60 ponad 9 KW. To też ważne, aby były w stanie odebrać i przekazać wytworzoną energie. Chciałbym poznać opinie Pana Marcina na takie rozwiązanie i dowiedzieć się czy ktoś próbował takich ustawień i jaki osiągnął efekt. Pozdrawiam wszystkich i życzę pozytywów w korzystaniu z kotłów kondensacyjnych. Zimy nie mieliśmy dlatego są problemy z mocą minimalną. Przypuszczam, że i minimum 2 KW nie… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Witam, mam na myśli ustawień jakie zastosowałem. Pan proponował innym użytkownikom przewymiarowanych kotłów podniesienie temperatury zasilania, aby uniknąć taktowania. Ja ustawiłem moc kotła na min i powoli nagrzewam kaloryfery, które nagrzewając się promieniują i temperatura w pomieszczeniach powoli rośnie (powrót o 4 stopnie niższy od zasilania) Przy mocy wysokiej, woda kotłowa szybko się nagrzeje, kaloryfery nie zdążą oddać tej mocy i jest taktowanie. Chciałby znać Pańską opinie jako fachowca, czy dobrze zrobiłem, czy raczej nie? Wcześniej korzystaliśmy z bojlera elektrycznego i nie mam doświadczenia w korzystaniu z kotła gazowego. Trochę czytałem na ten temat, ale uczymy się do samej śmierci.Dzięki… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
1 rok temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedź. Pompa chyba jest sterowana elektronicznie, ale chodzi chyba na około 60%. Poczytam jeszcze i poobserwuje. Ogólnie nie narzekam, opisałem swoją sytuację,żeby inni ją poznali i wypróbowali jeżeli się zdecydują. Kondensatu przez godzinę naleci około 400 ml, nie wiem czy dużo, czy mało. W opisie jest, że może być ponad 2 l, ale to na pewno w szczególnych warunkach. Dzięki za poradę POZDRAWIAM I MIŁEGO

Piotr
Piotr
1 rok temu
Odpowiedź do  Piotr

Już sprawdziłem obroty pompy, ustawione mam na automatyczne są one na poziomie 65%. Można ustawić na stałe minimalne, ale to też 65%, także automatyczne lepsze bo startuje kocioł z większą mocą to i obroty są większe żeby odebrać gorącą wodę, a po chwili jak moc kotła spada to obroty pompy też wchodzą na to minimum. Dzięki za pomoc.

Wiesław
Wiesław
11 miesięcy temu

Witam. Kłania się Wiesław.
Mam prośbę do Pana Grzegorza, który napisał komentarz 20 grudnia 2019 o 11:46 (kocioł De Dietrich MCR3), miałbym pytanie odnośnie tego kotła, czy jest możliwy kontakt mailowy, jeżeli tak, to proszę napisać na adres: posteo@wp.pl.
Wiesław

Konrad
Konrad
9 miesięcy temu

To ja mam jeszcze nieco inne pytanie o pracy kotła kond. Co lepsze z ekonomicznego punktu (gaz + prąd): praca kotła przerywana regulatorem pokojowym czy ciągła praca kotła poprzez regulację temp. zasilania (powiedzmy że nawet kilka dni kocioł nie wyłącza palnika). Mam kocioł z szeroką modulacją 3-24 kW.

darek
darek
9 miesięcy temu

Czy można skontaktować się z Panem w sprawie ustawień pieca?

0pol
0pol
9 miesięcy temu
Odpowiedź do  Marcin Bednarczyk

Witam. Panie Marcinie proszę mi odpowiedzieć, czy jeżeli przez kilka dni na wyświetlaczu kotłą Immergas świeci mi sie tylko ikonka płomyka ( taka świeczka) to dobrze ,czy może źle. to moja pierwsza przygoda z piecem gazowym. Dziękuję za odpowiedź

Julia
Julia
9 miesięcy temu
Odpowiedź do  darek

Witam jestem z Warszawy czy mogę również umówić się z Panem na ustawienie pieca. Będę bardzo wdzięczna . Dziękuje

darek
darek
9 miesięcy temu
Odpowiedź do  darek

Dzień dobry dopiero teraz mogę coś napisać chodzi mi o jakieś ustawienia pieca ponieważ jest to mój pierwszy piec gazowy i jestem w tym temacie zielony.pozdrawiam

darek
darek
9 miesięcy temu
Odpowiedź do  darek
Stanisław
Stanisław
9 miesięcy temu

Witam wszystkich. Chciałem się podzielić uwagami odnośnie kotła kondensacyjnego. Chodzi mi o moc min. kotła. Wyobraźmy sobie dwa jednakowe garnki zalane wodą postawione na kuchence gazowej. Moc cieplna garnków wynosi 1500 W. Stoją one na dwóch palnikach. Pierwszy palnik ma modulację w zakresie 5-1 kW. Drugi palnik ma modulację 5-3 kW. Załóżmy że garnki to dwa grzejniki a palniki to dwa kotły kondensacyjne. Kotły są sterowane pogodówką. Ustawiam krzywą na 1,5. Temperatura na zewnątrz 0 oC. Dla tak ustawionej krzywej temp. wody ma być 50 oC. Rozpatrzmy palnik z modulacją 5-1 kW. Woda w garnku jest podgrzewana i rośnie. Modulator… Czytaj więcej »

Margo
Margo
9 miesięcy temu

Witam wszystkich uzytkowników kotłów kondensacyjnych!
Mam kocioł Ariston CLAS ONE 24 gazowy dwufunkcyjny. Piec jest ustawiony – ogrzewanie na 40 st.C, sterownik wewnętrzny jest ustawiony na 22 st.C, dom ma 100 m kwadratowych, jest ocieplony, ma 12 lat. Mam pytanie: czy to jest dobre ustawienie pieca i sterownika? Bo w domu chlodnawo…….

Miek
Miek
9 miesięcy temu

Witam. Jestem posiadaczem nowego kotła gazowego Brotje WGB28i. Moc kotła to 3,7 – 29KW, instalacja na grzejnikach płytowych (niektóre dosyć stare). Z tego co obserwuje, to nowsze chyba mają większe przepływy wody, bo w większym stopniu są nagrzane, aniżeli stare. Dom z początku lat 80-tych o powierzchni ok 200m2Trzy tygodnie temu ocieplony. Salus ustawiony na 23,8, tylko dlatego, aby kocił działa cały czas i próbował „dogonić” tą temperaturę. Testuje różne ustawienia kotła i zastanawiam się, która z opcji jest bardziej ekonomiczna. Jeśli przy obecnej pogodzie, czyli około 0-5st. C, ustawiam zasilanie na temperaturę w zakresie 42-45 st., to muszę podnieść… Czytaj więcej »

Konrad
Konrad
8 miesięcy temu
Odpowiedź do  Miek

Ale to bez sensu obniżać moc pompy obiegowej. No fakt, uzyskasz dużą różnicę między zasilaniem a powrotem ale właśnie z tego powodu, że będzie mały przepływ. Grzejniki będą wyraźnie zimniejsze niż zasilanie na kotle. Poza tym małe obroty/moc to małe ciśnienie i w zasadzie instalacja pracuje grawitacyjnie (bo podkręcasz temp. na kotle). Ja mam 100% mocy pompy by szybko dotarło ciepło do grzejników. A i tak wydaje mi się, że pompa wbudowana w kocioł jest słabsza niż ta co miałem przy kotle węglowym. Przy temp zewn. 0 mam na kotle 45 st. ustawione i w zasadzie nam wystarcza do jako… Czytaj więcej »

marcin
marcin
9 miesięcy temu

witam mam pytanie odnosnie pieca junkers cerapur smart zsb 24-5c. niestety cztajac komentarze widze ze zostal zastosowany um nie piec o zbyt duzej mocy. dom ok 135 m2 powierzchni użytkowej. ale mam pytanie odnosnie taktowania i zuzycia gazu. czy na czeste taktowanie ma wplyw fakt , ze 2 grzejniki w domu nie sa uzywane? grzejnik w garazu ktorego wogole nie uzywam bo do garazu dociera cieplo z ogrzwanej suszarnio/ kotlowni . to samo tyczy sie jednej z lazienek gdzie grzejnik nie jest uruchamiany bo podlogowka w zupelnosci wystarcza. czy jezeli je uruchomie to zapotrzebowanie mocy sie zwiekszy i de facto… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
2 miesięcy temu

Nowy dom 90² parter. Podłoga + grzejnik w łazience. + Zasobnik wody użytkowej 100l. Na 4 osoby. Piec Vitodens 100. Nie przekraczam 300zł za miesiąc. Niestety mocno taktuje, kiepska kultura pracy.

64
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusji.x
()
x