Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, aby działał optymalnie.

Zaczynamy…

Tytułowe pytanie: „Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Na pewno spędza sen z powiek osobom, które zainstalowały w swoim domu czy mieszkaniu kocioł gazowy potocznie zwanym przez niektórych (choć niepoprawnie) piecem gazowym. Większa część z osób, po kilku dniach od uruchomienia instalacji, zaczyna biegać do gazomierza i sprawdzać dobowe zużycie paliwa. Nasz instalator powinien być elokwentny i dobrać nam kocioł o odpowiednich parametrach do naszej instalacji, a następnie odpowiednio go skonfigurować oraz zrobić to dobrze. W takim przypadku, możemy być spokojni . Znając jednak realia naszego świata, nie zdarza się to zbyt często. Sam doświadczyłem sytuacji odwrotnej niestety.

Błędne rozpoznanie

Często spotykana zasada w domach czy mieszkaniach modernizowanych. Postanowiliśmy przejść na ekologiczne ogrzewanie, więc szukamy „fachowca”, który nam doradzi i zainstaluje kocioł gazowy nowej generacji, wytłumaczy i pokaże jak ustawić taki kocioł. Na tym etapie pierwszy błąd to taki, że fachowiec zwykle na „oko” dobiera nam parametry kotła i często robi to, na tak zwany „zapas”.

Kocioł gazowy kondensacyjny ACV.

Moc o co tu chodzi? Jak ustawić kocioł gazowy?

Po wybraniu producenta kotła, przychodzi czas na wybranie mocy kotła. I tu zaczyna się zabawa. Zwykle dostajemy propozycje kotła mocno przewymiarowanego, co w wypadku kotła jednofunkcyjnego, jest zupełnym bezsensem. Czemu tak się dzieje? Sam nie wiem. Niektórzy twierdzą, że instalatorzy mają większe profity ze sprzedaży kotłów z dużą mocą. Ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia. Można sobie tylko gdybać.

Najważniejsza moc minimalna

Rzecz, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to moc minimalna kotła. Dlaczego jest tak ważna? A no dlatego, że moc maksymalną możemy sobie sami ograniczyć w menu ustawień kotła gazowego, natomiast mocy minimalnej już nie. Im mamy mniejszą moc minimalną, tym możemy sobie bardziej dostosować kulturę pracy kotła do naszej instalacji grzewczej. Zwłaszcza, gdy mamy niedużą powierzchnię do ogrzania, a zład wody w instalacji jest stosunkowo niewielki. Żeby to bardziej zobrazować, wyobraźmy sobie taką sytuację.

Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW a maksymalnej na przykład 24 kW oraz mamy mały domek lub mieszkanie. W pomieszczeniach zastosowaliśmy ogrzewanie grzejnikowe, a łączna moc kaloryferów przy temperaturze na przykład 50 stopni wynosi 5 kW. Nasz kocioł rozpoczyna pracę. Temperaturę wody na zasilaniu kotła ustawiliśmy na 50 stopni.

Na początku palnik działa z pełną mocą. Im bliżej temperatura zbliża się do zadanych 50 stopni, palnik zaczyna modulować i zmniejszać moc. Schodzi do 7 kW i niżej już zejść nie może. W tym momencie kocioł osiągnął swoją moc minimalną i z tego powodu teraz zaczyna się dziać ciekawa rzecz. Nasze grzejniki przy temperaturze wody 50 stopni Celsjusza mogą odebrać moc 5 kw, a kocioł w tym czasie dostarcza moc 7 kw. Pojawia się nadwyżka mocy i temperatura na kotle szybko zaczyna przekraczać 50 stopni i w zależności od histerezy, sterownik kotła wyłącza palnik (pompa wody pracuje) i czeka, aż temperatura wody się obniży o kilka stopni, a następnie palnik odpala i tak w kółko.

Taktowanie

Kocioł wchodzi w cykl częstych załączeń i wyłączeń kotła. Tym częstszych, im nadwyżka mocy jest większa. Jeśli częstotliwość takich cykli jest bardzo duża, wtedy taki tryb pracy nazywany jest taktowaniem. Nie muszę chyba pisać, że taka praca nie należy do efektywnych, a tym bardziej ekonomicznych.

Grzejnik z termostatem.
Grzejnik

Taktowanie. Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny aby je ograniczyć?

Jeśli niestety staliśmy się posiadaczem kotła ze zbyt dużą mocą minimalną, musimy próbować jakoś temu zaradzić. Sam posiadam taki kocioł i przedstawię wam, jak ja wyeliminowałem taktowanie do minimum.

Moja instalacja składa się wyłącznie z grzejników. Przepływy w grzejnikach są wyregulowane. Kocioł posiada moc minimalną niecałe 7 kW. Zainstalowany mam zewnętrzny czujnik temperatury, potocznie nazywany „pogodówką” oraz prosty bezprzewodowy sterownik pokojowy typu włącz/wyłącz firmy Salus. Histereza na tym sterowniku to 1 stopień. Recenzję tego regulatora pokojowego oraz porady użytkowe można znaleźć w moim wpisie o regulatorze pokojowym Salus.

Teraz podstawowa zasada. Przy takiej konfiguracji musimy tak ustawić kocioł gazowy i dążyć do tego, aby po tym jak sterownik pokojowy da sygnał „grzać”, to kocioł powinien się załączyć i działać nieprzerwanie ( bez wygaszeń palnika) do momentu, aż sterownik pokojowy da sygnał „koniec grzania”.

Teraz, jak to uzyskać. Najprostszy sposób, to ustawić bardzo wysoką temperaturę na kotle. Jednak takie postępowanie, w dobie kotłów gazowych kondensacyjnych, jest mało logiczne i przede wszystkim nie ekonomiczne. Jest też mało komfortowe. Podczas pracy grzejniki są bardzo gorące, następnie robią się zimne i tak w kółko. Raz jest nam za gorąco, raz za zimno.

Sprawność kotła

Jak wiemy, kotły gazowe kondensacyjne największą sprawność osiągają przy niskich temperaturach czynnika grzewczego zwykle 30 – 40 stopni Celsjusza. Użytkownicy ogrzewania podłogowego są w tym wypadku w bardziej komfortowej sytuacji. Jak wiadomo, taki typ instalacji potrzebuje niskich temperatur czynnika grzewczego. Maksymalna temperatura kondensacji dla gazu ziemnego to około 57 stopni Celsjusza. Jednak im mniej, tym większa kondensacja, a tym samym większa sprawność kotła.

Musimy więc tak dobrać temperaturę zasilania centralnego ogrzewania, aby była ona możliwie niska, ale jednocześnie dogrzała nam dom do temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym w rozsądnym czasie i co, bardzo ważne nie powodowała nam taktowania kotła w pojedynczym cyklu grzania. Każdy dom jest inny i musimy to zrobić doświadczalnie. Jeśli posiadamy czujnik temperatury zewnętrznej, tym samym sposobem dobieramy krzywą grzewczą. Więcej o krzywej grzewczej na przykładzie kotła firmy ACV napisałem we wpisie: Krzywa grzewcza w kotle gazowym kondensacyjnym ACV Kompakt

Czy warto obniżać temperaturę na noc w pomieszczeniach?

Według mnie nie warto. Jeśli już koniecznie chcemy, to możemy zmniejszyć jej wartość maksymalnie o jeden stopień Celsjusza. Osobiście wyznaję zasadę, że najlepiej jest utrzymywać względnie stałą temperaturę przez całą dobę. Znaczne obniżenie temperatury nocnej spowoduje długą przerwę w pracy kotła, która doprowadzi do znacznego wychłodzenia przegród w domu. Przegrody, jak wiadomo, zwłaszcza murowane, mają sporą bezwładność cieplną. Dłużej się nagrzewają i dłużej się wychładzają. Taka wychłodzona przez noc ściana, z rana,  będzie emanować chłodem, mimo że powietrze w pomieszczeniu będzie już ogrzane. Przy takim podejściu, odczujemy bardzo kiepski komfort termiczny. Z punktu ekonomicznego też nie będzie to dla nas korzystne. To, co zaoszczędzimy w nocy, nad ranem nadrobimy, czasem nawet z nawiązką. Takie spostrzeżenia opieram na swoich doświadczeniach i eksperymentowaniu z ustawieniami kotła, na przestrzeni kilku ostatnich sezonów grzewczych.

Podsumowanie

Myślę, że opisałem to dość zrozumiale. Według mnie są to tak naprawdę takie podstawy podstaw, od których należy zacząć naszą przygodę z kotłami gazowymi. Pozwolą one nam zacząć odpowiadać na pytanie: ” Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Pamiętajmy też jednak, że na ilość spalanego gazu, bardzo duży wpływ ma jakość ocieplenia budynku. Jeśli w najbliższym czasie, zamiarujemy dokonać zakupu kotła gazowego kondensacyjnego, warto sprawdzić aktualne ceny w porównywarce internetowej.

Zapraszam wszystkich do dzielenia się swoimi doświadczeniami z gazowymi kotłami kondensacyjnymi w komentarzach.

42
Dodaj komentarz

avatar
7 Wątki komentarzy
35 Odpowiedzi na wątki
3 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek z komentarzem
13 Autorzy komentarzy
PiotrMarcin BednarczykMariuszMarcin BednarczykWaldek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jw
Gość
jw

Napisałeś ile ma mieć woda w grzejnikach przy jakiej mocy maksymalnej pieca? NIE. Nic nie napisałeś. Głupi poradnik, bezużyteczny

Marcin
Gość
Marcin

Ja na dom 200m ustawiam tak na piecu mam ustawione gdy temperatury na dworze do 0stopni ustawiam 43stopnie do 47 zalezy czy slonce wiatr czy plucha ponizej 0 do -10 kobinuje 47 56st a gdy jeszcze zimniej robie taka temp zeby mi ogrzalo dom jak najszybciej w domu mam ustawione 21,8 w dzien na noc 21,4 tolerancja czy jak to tam nazwac 0,4st i piec sie zalacza. Kombinowalem na rozne sposoby i to dla mnie najlepsze ustawenia w domu mam miec cieplo rachunki coz bola jak kazde ale na sezon 6mc srednio wychodzi 5tys nie wiem czy malo czy duzo… Czytaj więcej »

Jan
Gość
Jan

„Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW a maksymalnej na przykład 24 kW oraz mamy mały domek lub mieszkanie. W pomieszczeniach zastosowaliśmy ogrzewanie grzejnikowe, a łączna moc kaloryferów przy temperaturze na przykład 50 stopni wynosi 5 kW”.
Taktowanie usuniemy tylko wtedy, gdy łączna moc pobierana przez kaloryfery wyniesie ponad 7 kW. Dlatego obniżenie temperatury regulatorem pogodowym do 40 stopni nie usunie taktowania. Pozdrawiam autora i proszę o wytłumaczenie jakim „cudem” zniwelował taktowanie nie zmniejszając mocy minimalnej kotła bo to niemożliwe. Pozdrawiam.

dawid
Gość
dawid

piec Viessman 6,5 – 35 KW (masakra, ale juź za późno….) podłogówka + grzejniki, regulator pokojowy, dom ok. 125 m2, udało mi sie ustawić temp 48 na piecu i praktycznie nie ma taktowania ( jak sie już załączy to grzeje aż go regulator wyłączy), ale niestety w pokojach grzejniki raz gorące, raz zimne, podłogówka sobie daje rade bo ma duża bezwładność więc ma w miarę stałą temp (bynajmniej różnice nie są tak wyczuwalne). I teraz czy jak zwiększe tepm zasilania podłogówki (mam głowice w rozdzielaczu) pomoże to w większym odbiorze czynnika i pozwoli na zmniejszenie temp. na piecu bez powodowania… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Kilka słów z moich miesięcznych obserwacji. od 15.11 grzeje kotłem kondensacyjnym jednofunkcyjnym De Ditrich MCR3 plus 24 T Moc nominalna 50/30⁰ C (dla c.o.) min/max: 6,1-24,8 kW. I zasobnik 150l. Ogrzewam dom ok 200m2 stara kostka, ocieplone ściany i strop, instalacja nowa CU, same kaloryfery, wydawało mi się że dość duże 8 grzejników 140/60, jeden nawet 160/60 potrójny ( wielki ) dwa małe w łazienkach. Przez ostatnie 12 lat ogrzewałem kotłem na ekogroszek na niskiej temp na grzejniki szło zasilanie ok 40 st. – byłem bardzo zadowolony z komfortu grzania. Dlatego byłem pewien że kocioł kondensacyjny jest dla mnie idealny.… Czytaj więcej »

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Jest dokładnie tak jak przewidujesz. Masz kocioł ze zbyt dużą mocą minimalną do swojej instalacji i metrażu. Poprostu kocioł jest przewymiarowany. Jedyne co teraz możesz zrobić to wyeliminować taktowanie w pojedynczym cyklu grzania. Osiągniesz to niestety ale tylko poprzez podniesienie temperatury wody na kotle. Krzywą grzewczą też musisz ustawić na wyższe temperatury wody grzewczej.

Mariusz
Gość
Mariusz

Witam Jak ustawić piec zeby było ekonomicznie? założmy że na piecu mam ustawione 50 stopni a na sterowniku Salus 22,8 i tak ma sie wyłączyć. Załączanie pieca mam przy 22,4 niby-ale zauważyłem że czasem az tak długo czeka że sie albo załaczy albo nie. Jesli spadnie na 22,2 to sie załączy od razu. Jak już osiągnie zadaną temperature 22,8 to sie wyłącza piec i cała woda stygnie w kaloryferach i znowu musi pozniej grzać wodę na obrotach. Jakbym ustawił piec na 40 stopni załóżmy to nie jest mi w stanie dogrzac mieszkania-czyli wynika z tego że za mało na piecu… Czytaj więcej »

Lukasz
Gość
Lukasz

Ja mam podobnie, tez mam Salusa, grzejniki gorace kiedy piec pracuje a potem stygna do zimna. Wystepuje duze wahanie temperatur. Histereza na sterowniku wynosi 0.4st. Piec sie wylacza przy 21.8 ale grzejniki sa gorace i tem dochodz do 23. Nastepnie stygna calkiem do zimna i wlaczaja sie ponownie przy 21.4 na sterowniku. Czy obnizenie temperatury na piecu pomoze?

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Tak obniżenie temperatury na kotle powinno pomóc. Pomieszczenia nie będą przegrzewane w tak dużym stopniu jak teraz. Oczywiście obniżając temperaturę miej na uwadze wskazówki zawarte w tym artykule.

Mariusz
Gość
Mariusz

Jaki masz ten model sterownika salus? bo u mnie najmniejsza histereza to 0,5 stopnia w salusie i tak mam ją ustawioną

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Ja posiadam Salus model bezprzewodowy 091FLRF. W nim mam możliwość ustawienia histerezy albo 0,5 albo 1 stopień.

Mariusz
Gość
Mariusz

Mam identyczny,według mnie ten sterownik jest do kitu do sterowania piecem. Bo najmniejsza histereza jest 0,5 stopnia a skala termometru jest np 22,2 stopni ustawiona-to piec ruszy jak będzie 21,6 i czeka zbyt długo i woda sie wychładza w grzejnikach

Mariusz
Gość
Mariusz

No własnie tak nie robi,więc jak go ustawić. Instrukcja jest opisana tak jak podałem wcześniej

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Sprawdź dokładnie czy przypadkiem nie masz histerezy ustawionej na 1 stopień i stąd takie zachowanie sterownika. Innej opcji nie widzę.

Mariusz
Gość
Mariusz

Tak sprawdzałem wiele razy w sterowniku,histereza jest na 0,5 stopnia ustawiona. Jak ustawiałem na 1 stopień histerezę to grzejniki dopiero zimne mocno długo. Te nowsze sterowniki salusa już mają histerezę co można ustawić na 0,25 stopnia. Już rozmawiałem z jednym serwisantem sterownik salusa jest dobry w piecu miałowym lub na ekogroszek nie do gazowego

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Ja mam przy kotle gazowym ustawioną histerezę 1 stopień i na Salusie działa tak jak powinno. Według mnie jeśli kocioł gazowy ma zbyt dużą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania naszego domu i instalacji to większa histereza też jest wskazana. Będzie zapobiegać zbyt częstym załączeniom kotła.

Waldek
Gość
Waldek

Będziemy budować z żoną domek 110-metrowy. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe. Proszę mi doradzić, czy bawić się w podłogówkę w kuchni i w łazience, a w innych pomieszczeniach zamontować grzejniki?

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Radziłbym nie mieszać systemów ogrzewania. Albo tylko ogrzewanie podłogowe albo tylko grzejniki. Taka jest moja opinia zarówno ze względów ekonomicznych jak i komplikacji całej instalacji ze względu na różne temperatury czynnika grzewczego dla podłogówki i grzejników.

Mariusz
Gość
Mariusz

Hej. Być może troche rozwiązałem problem-sterownik mam przykręcony przy ścianie.
Przy nim jest zamontowana podpórka gdy sterownik np. kładziemy na półce-odłączyłem podpórkę od niego i z powrotem założyłem do ściany-według mnie zasłaniała wloty od dołu sterownika stąd to dlugie czekanie być moze na załączenie się? Teraz jakby sterownik szybciej załączał piec bo lepsza jest cyrkulacja przy nim chyba-załączanie niby 22,4 a wyłączanie 22,8. Czy w sterowniku jest jakięś opóżnienia załączania pieca? bo jest 22,4 ma sie włączyć-to jak mu wskoczy taka temperatura to chyba czeka z 15 minut moze dłuzej i załącza sie.

Marcin Bednarczyk
Gość
Marcin Bednarczyk

Opóźnienia załączenia nie ma. Jeśli masz ustawioną histerezę na 0.5. To przy temperaturze zadanej 22,6 stopnia. Sterownik załączy kocioł przy temperaturze 22,35 stopnia Celsjusza a, że wyświetlanie temperatury w Salusie jest co 0,2 stopnia. To w momencie jak widzisz na wyświetlaczu 22,4 to brakuje jeszcze 0,05 stopnia do załączenia kotła i stąd te opóźnienie. Sterownik czeka aż temperatura spadnie do tych 22,35 stopnia. Myślę że zrozumiałeś o co chodzi.

Mariusz
Gość
Mariusz

Tak histereza na 0,5 dokładnie. No tak myslałem ,ważne że już jest lepiej i piec sie szybciej załącza, porównanie miałem z sterownikiem Auraton 2005 tam nie ma takich rozbieżnosci w nastawach.

Piotr
Gość
Piotr

Szanowni państwo, mam mieszkanie 55 m w bardzo starym budownictwie (początek 19 wieku) i kocioł Isotwin condens z mocą 5-30 KW z zasobnikiem 42 l. Moce są duże i zasobnik bo korzystają z cwu cztery dorosłe osoby. Tak to sobie wymyśliłem, aby kocioł nie przełączał się często z co na cwu, a wiadomo,że to kilkanaście, albo kilkadziesiąt załączeń na dobe, plus mycie naczyń, a każdy start jest z mocą max i powodują straty. W kotle, żeby nie ustawiać na wysoką temperaturę zasilania CO, bo objawy będą takie jak u Pana Łukasza ustawiłem MOC MAKSYMALNĄ NA CELE GRZEWCZE CO na jego… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Zapomniałem o manierach i nie przywitałem się, także WITAM I POZDRAWIAM WSZYSTKICH . Do moich informacji na temat ustawienia kotła dodam, że moc zabudowanych grzejników dla temperatur według purmo 55/45 to trochę ponad 4,7 KW, a dla temperatur 75/60 ponad 9 KW. To też ważne, aby były w stanie odebrać i przekazać wytworzoną energie. Chciałbym poznać opinie Pana Marcina na takie rozwiązanie i dowiedzieć się czy ktoś próbował takich ustawień i jaki osiągnął efekt. Pozdrawiam wszystkich i życzę pozytywów w korzystaniu z kotłów kondensacyjnych. Zimy nie mieliśmy dlatego są problemy z mocą minimalną. Przypuszczam, że i minimum 2 KW nie… Czytaj więcej »