Kocioł gazowy kondensacyjny – jak ustawić aby działał optymalnie i ekonomicznie (2023).

W skrócie zasada działania kotła gazowego kondensacyjnego opiera się na wykorzystaniu ciepła powstałego podczas spalania gazu do ogrzania wody, która jest przepompowywana przez system grzewczy. Gazy spalinowe, które powstają podczas spalania w takim kotłe, są schładzane w wymienniku ciepła, co powoduje kondensacje zawartej w nich pary wodnej. W czasie tego procesu uzyskiwana jest dodatkowa energia, która jest przekazywana do systemu grzewczego. Dzięki temu kocioł kondensacyjny jest bardziej efektywny w zużyciu paliwa i daje większe oszczędności energetyczne w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi niekondensacyjnymi.
W ostatnim czasie kocioł gazowy kondensacyjny jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki swojej skuteczności i oszczędności energii, coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Jednakże, aby cieszyć się jego pełną funkcjonalnością, należy wiedzieć, jak optymalnie go ustawić. W tym artykule przedstawimy kilka porad na ten temat.

Początki z kotłem gazowym kondensacyjnym.

Tytułowe pytanie: „Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Na pewno spędza sen z powiek osobom, które zainstalowały w swoim domu czy mieszkaniu kocioł gazowy potocznie zwanym przez niektórych (choć niepoprawnie) piecem gazowym. Większa część z osób, po kilku dniach od uruchomienia instalacji, zaczyna biegać do gazomierza i sprawdzać dobowe zużycie paliwa. Nasz instalator powinien być elokwentny i dobrać nam kocioł o odpowiednich parametrach do naszej instalacji, a następnie odpowiednio go skonfigurować oraz zrobić to dobrze. W takim przypadku, możemy być spokojni . Znając jednak realia naszego świata, nie zdarza się to zbyt często. Sam doświadczyłem sytuacji odwrotnej niestety.

Błędne rozpoznanie.

Często spotykana zasada w domach czy mieszkaniach modernizowanych. Postanowiliśmy przejść na ekologiczne ogrzewanie, więc szukamy „fachowca”, który nam doradzi i zainstaluje kocioł gazowy nowej generacji, wytłumaczy i pokaże jak ustawić taki kocioł. Na tym etapie pierwszy błąd to taki, że fachowiec zwykle na „oko” dobiera nam parametry kotła i często robi to, na tak zwany „zapas”.

Kocioł gazowy kondensacyjny ACV.

Zawsze starajmy się dobierać moc kotła to potrzeb energetycznych budynku.

Moc o co tu chodzi? Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?

Po wybraniu producenta kotła, przychodzi czas na wybranie mocy kotła. I tu zaczyna się zabawa. Zwykle dostajemy propozycje kotła mocno przewymiarowanego, co w wypadku kotła jednofunkcyjnego, jest zupełnym bezsensem. Czemu tak się dzieje? Sam nie wiem. Niektórzy twierdzą, że instalatorzy mają większe profity ze sprzedaży kotłów z dużą mocą. Ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia. Można sobie tylko gdybać.

Najważniejsza moc minimalna.

Rzecz, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, to moc minimalna kotła. Dlaczego jest tak ważna? A no dlatego, że moc maksymalną możemy sobie sami ograniczyć w menu ustawień kotła gazowego, natomiast mocy minimalnej już nie. Im mamy mniejszą moc minimalną, tym możemy sobie bardziej dostosować kulturę pracy kotła do naszej instalacji grzewczej. Zwłaszcza, gdy mamy niedużą powierzchnię do ogrzania, a zład wody w instalacji jest stosunkowo niewielki. Żeby to bardziej zobrazować, wyobraźmy sobie taką sytuację.

Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW a maksymalnej na przykład 24 kW oraz mamy mały domek lub mieszkanie. W pomieszczeniach zastosowaliśmy ogrzewanie grzejnikowe, a łączna moc kaloryferów przy temperaturze na przykład 50 stopni wynosi 5 kW. Nasz kocioł rozpoczyna pracę. Temperaturę wody na zasilaniu kotła ustawiliśmy na 50 stopni.

Na początku palnik działa z pełną mocą. Im bliżej temperatura zbliża się do zadanych 50 stopni, palnik zaczyna modulować i zmniejszać moc. Schodzi do 7 kW i niżej już zejść nie może. W tym momencie kocioł osiągnął swoją moc minimalną i z tego powodu teraz zaczyna się dziać ciekawa rzecz. Nasze grzejniki przy temperaturze wody 50 stopni Celsjusza mogą odebrać moc 5 kw, a kocioł w tym czasie dostarcza moc 7 kw. Pojawia się nadwyżka mocy i temperatura na kotle szybko zaczyna przekraczać 50 stopni i w zależności od histerezy, sterownik kotła wyłącza palnik (pompa wody pracuje) i czeka, aż temperatura wody się obniży o kilka stopni, a następnie palnik odpala i tak w kółko.

Taktowanie kotła gazowego kondensacyjnego.

Kocioł wchodzi w cykl częstych załączeń i wyłączeń kotła. Tym częstszych, im nadwyżka mocy jest większa. Jeśli częstotliwość takich cykli jest bardzo duża, wtedy taki tryb pracy nazywany jest taktowaniem. Nie muszę chyba pisać, że taka praca nie należy do efektywnych, a tym bardziej ekonomicznych.

Grzejnik z termostatem.
Grzejnik

Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny aby ograniczyć taktowanie?

Jeśli niestety staliśmy się posiadaczem kotła ze zbyt dużą mocą minimalną, musimy próbować jakoś temu zaradzić. Sam posiadam taki kocioł i przedstawię wam, jak ja wyeliminowałem taktowanie do minimum.

Moja instalacja składa się wyłącznie z grzejników. Przepływy w grzejnikach są wyregulowane. Kocioł posiada moc minimalną niecałe 7 kW. Zainstalowany mam zewnętrzny czujnik temperatury, potocznie nazywany „pogodówką” oraz prosty bezprzewodowy sterownik pokojowy typu włącz/wyłącz firmy Salus. Histereza na tym sterowniku to 1 stopień. Recenzję tego regulatora pokojowego oraz porady użytkowe można znaleźć w moim wpisie o regulatorze pokojowym Salus.

Teraz podstawowa zasada. Przy takiej konfiguracji musimy tak ustawić kocioł gazowy i dążyć do tego, aby po tym jak sterownik pokojowy da sygnał „grzać”, to kocioł powinien się załączyć i działać nieprzerwanie ( bez wygaszeń palnika) do momentu, aż sterownik pokojowy da sygnał „koniec grzania”.

Teraz, jak to uzyskać. Najprostszy sposób, to ustawić bardzo wysoką temperaturę na kotle. Jednak takie postępowanie, w dobie kotłów gazowych kondensacyjnych, jest mało logiczne i przede wszystkim nie ekonomiczne. Jest też mało komfortowe. Podczas pracy grzejniki są bardzo gorące, następnie robią się zimne i tak w kółko. Raz jest nam za gorąco, raz za zimno.

Sprawność kotła.

Jak wiemy, kotły gazowe kondensacyjne największą sprawność osiągają przy niskich temperaturach czynnika grzewczego zwykle 30 – 40 stopni Celsjusza. Użytkownicy ogrzewania podłogowego są w tym wypadku w bardziej komfortowej sytuacji. Jak wiadomo, taki typ instalacji potrzebuje niskich temperatur czynnika grzewczego. Maksymalna temperatura kondensacji dla gazu ziemnego to około 57 stopni Celsjusza. Jednak im mniej, tym większa kondensacja, a tym samym większa sprawność kotła.

Musimy więc tak dobrać temperaturę zasilania centralnego ogrzewania, aby była ona możliwie niska, ale jednocześnie dogrzała nam dom do temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym w rozsądnym czasie i co, bardzo ważne nie powodowała nam taktowania kotła w pojedynczym cyklu grzania. Każdy dom jest inny i musimy to zrobić doświadczalnie. Jeśli posiadamy czujnik temperatury zewnętrznej, tym samym sposobem dobieramy krzywą grzewczą. Więcej o krzywej grzewczej na przykładzie kotła firmy ACV napisałem we wpisie: Krzywa grzewcza w kotle gazowym kondensacyjnym ACV Kompakt

Czy warto obniżać temperaturę na noc w pomieszczeniach?

Według mnie nie warto. Jeśli już koniecznie chcemy, to możemy zmniejszyć jej wartość maksymalnie o jeden stopień Celsjusza. Osobiście wyznaję zasadę, że najlepiej jest utrzymywać względnie stałą temperaturę przez całą dobę. Znaczne obniżenie temperatury nocnej spowoduje długą przerwę w pracy kotła, która doprowadzi do znacznego wychłodzenia przegród w domu. Przegrody, jak wiadomo, zwłaszcza murowane, mają sporą bezwładność cieplną. Dłużej się nagrzewają i dłużej się wychładzają. Taka wychłodzona przez noc ściana, z rana,  będzie emanować chłodem, mimo że powietrze w pomieszczeniu będzie już ogrzane. Przy takim podejściu, odczujemy bardzo kiepski komfort termiczny. Z punktu ekonomicznego też nie będzie to dla nas korzystne. To, co zaoszczędzimy w nocy, nad ranem nadrobimy, czasem nawet z nawiązką. Takie spostrzeżenia opieram na swoich doświadczeniach i eksperymentowaniu z ustawieniami kotła, na przestrzeni kilku ostatnich sezonów grzewczych.

Podsumowanie.

Myślę, że opisałem to dość zrozumiale. Według mnie są to tak naprawdę takie podstawy podstaw, od których należy zacząć naszą przygodę z kotłami gazowymi. Pozwolą one nam zacząć odpowiadać na pytanie: ” Jak ustawić kocioł gazowy kondensacyjny?”. Pamiętajmy też jednak, że na ilość spalanego gazu, bardzo duży wpływ ma jakość ocieplenia budynku.
Zapraszam także do mojego wpisu prezentującego prosty kalkulator zużycia gazu ziemnego przez kocioł kondensacyjny.
Jeśli w najbliższym czasie, zamiarujemy dokonać zakupu kotła gazowego kondensacyjnego, warto sprawdzić aktualne ceny w porównywarce internetowej.

Zapraszam, także wszystkich do dzielenia się swoimi doświadczeniami z gazowymi kotłami kondensacyjnymi w komentarzach pod artykułem oraz na grupę na Facebooku: Kotły oraz ogrzewanie gazowe – wymiana doświadczeń .

4.2 150 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

107 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jw
jw
4 lat temu

Napisałeś ile ma mieć woda w grzejnikach przy jakiej mocy maksymalnej pieca? NIE. Nic nie napisałeś. Głupi poradnik, bezużyteczny

Józef
Józef
3 lat temu

witam, czy obniżył pan moc max kotła i jakie wprowadził zmiany w menu serwisowym. Posiadam piec thermagen duo 24/18 „klon” acv z elektroniczną pompą c.o i termostat pokojowy open term honeywell.

Piotr
Piotr
2 lat temu

Brzmi dobrze. pytanie po co ograniczać moc dla c.w? W obecnej wersji 24/18 moc dla c.o. fabrycznie ustawiona jest na 70 (parametr 3). patrząc na tebelkę moc min. 5,4kW byłaby przy ustawieniu 25. grzebanie w wartościach c i d bym sobie odpuścił nie mając możliwości sprawdzenia spalin. co uważam warto zrobić (a już zostało zrobione w najnowszych wersjach) to wyłączyć booster. choc to może nie na temat grzania, ale z czym się spotkałem. dotyczy głownie okresów letnich. jeśli instalacja c.o. z kotła na ramie idzie w górę i mamy włączoną funkcję podtrzymywania ciepłej wody(czy to eko czy stale) to w… Czytaj więcej »

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
2 lat temu
Reply to  Piotr

Ograniczyłem moc dla c.w ponieważ mam zasobnik więc nie zależy mi na bardzo szybkim podgrzaniu. Przy mniejszej mocy zapewne są mniejsze straty kominowe przez niższą temperaturę spalin.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Ja na dom 200m ustawiam tak na piecu mam ustawione gdy temperatury na dworze do 0stopni ustawiam 43stopnie do 47 zalezy czy slonce wiatr czy plucha ponizej 0 do -10 kobinuje 47 56st a gdy jeszcze zimniej robie taka temp zeby mi ogrzalo dom jak najszybciej w domu mam ustawione 21,8 w dzien na noc 21,4 tolerancja czy jak to tam nazwac 0,4st i piec sie zalacza. Kombinowalem na rozne sposoby i to dla mnie najlepsze ustawenia w domu mam miec cieplo rachunki coz bola jak kazde ale na sezon 6mc srednio wychodzi 5tys nie wiem czy malo czy duzo… Czytaj więcej »

katarzyna
katarzyna
4 lat temu

witam a jaką temp ma pan na piecu ? szczerze zamontowaliśmy piec 3 mies. temu i według moich obliczeń za miesiac wychodzi nam 750 zl. troche duzo a dom tez starego budownictwa ok 100 m2 i w domu 21.5 ustawiona.

katarzyna
katarzyna
4 lat temu

ok bede cos myślec nie mam jeszcze rachunku ale przeliczylam dziennie ok 10m3 zuzycia wg licznika co przy cenie metra 2.40 zl daje taka kwote jak pisalam. dom jest starej budowy nie ocieplony tzw. hasiak. a na piecu mamy 50 jednak nie mamy tego czujnika na zewnatrz. czy wg. Pana sam zakup czujnika i ustawienie tej krzywej grzewczej cos by dało ? czy szukać innej przyczyny. ?

katarzyna
katarzyna
4 lat temu

hasiak stary dom. sciana ma ok 46 cm wiec sporo. kociol nastawiony byl na 49 dziś mąż zmienil na 43. ale nie sądzę zeby to pomoglo. sprawdze jutro tą strone. dziękuje za info.

Szczepan
Szczepan
2 lat temu
Reply to  katarzyna

Ocieplić dom to rachunki spadną

Anita
Anita
4 lat temu

U mnie 200 m piec na 45 st to grzejniki zimnawe dopiero na 55 hula

Szczepan
Szczepan
2 lat temu

Tak to prawda 750zl do sporo ja mam thermagen duox 36 dwufunkcyjny .
Powierzchnia grzania 80m2 trzy osoby centralne woda i kuchenka w domu temp.21 na kotle 50st. Koszt za cały okres grzewczy 2732zl.

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Szczepan

Dom 200m2 piec vaillant ustawiony na 45° (przy – 5) . 50° przy(-10) zależy od mrozu. Ciepła woda ustawiina na 50° do tego kuchenka gazowa, 5 osób w domu grudzień nie przemroczy 300m2 zużycie

Marcel
Marcel
2 lat temu
Reply to  Michał

Ok, ale brakuje informacji jak dom ocieplony.
I jak się nastawiasz na zapowiedzi jaśnie nam panujących że za 3 lata gaz będzie po 10zl za m3?

marek
marek
3 lat temu

jak wpiąłeś salusa z czujnikiem zewnętrznym – szeregowo?

MKS
MKS
1 rok temu
Reply to  Marcin

Matko! Jaki analfabeta się znalazł! Nie wiadomo gdzie początek zdania i gdzie się kończy. Czy ty w ogóle czytałeś to co sam napisałeś?

Pitty
Pitty
8 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Rachunki roczne masz ogromne. Przy nowym dietrichu MCR3 EVO dla 184 m2 temperatura dla wody w kranie 47, a na podłogówkę 28 (100% podłogówka) rachunki za ubiegły 2022 rok to 2500 zł

Jan
Jan
4 lat temu

„Posiadamy kocioł o mocy minimalnej 7 kW a maksymalnej na przykład 24 kW oraz mamy mały domek lub mieszkanie. W pomieszczeniach zastosowaliśmy ogrzewanie grzejnikowe, a łączna moc kaloryferów przy temperaturze na przykład 50 stopni wynosi 5 kW”.
Taktowanie usuniemy tylko wtedy, gdy łączna moc pobierana przez kaloryfery wyniesie ponad 7 kW. Dlatego obniżenie temperatury regulatorem pogodowym do 40 stopni nie usunie taktowania. Pozdrawiam autora i proszę o wytłumaczenie jakim „cudem” zniwelował taktowanie nie zmniejszając mocy minimalnej kotła bo to niemożliwe. Pozdrawiam.

Tomek
Tomek
4 lat temu

zwiększając temperaturę grzania powodujesz jeszcze większe taktowanie pieca!

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Tomek

Jeśli zwiększysz temperaturę wody to w pojedynczym cyklu grzania wyeliminujesz taktowanie.

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

czy dobrze rozumiem? czy przez taktowanie kotła możemy rozumieć wyłączanie się kotła w trakcie jednego cyklu grzania spowodowane przegrzaniem / przekroczeniem ustawionej na kotle temperatury?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Grzegorz

Tak to jest taktowanie.

Marcel
Marcel
2 lat temu
Reply to  Jan

Ja też tego nie zrozumiałem i po przeczytaniu nadal nie wiem jak pozbyć się taktowania..

dawid
dawid
4 lat temu

piec Viessman 6,5 – 35 KW (masakra, ale juź za późno….) podłogówka + grzejniki, regulator pokojowy, dom ok. 125 m2, udało mi sie ustawić temp 48 na piecu i praktycznie nie ma taktowania ( jak sie już załączy to grzeje aż go regulator wyłączy), ale niestety w pokojach grzejniki raz gorące, raz zimne, podłogówka sobie daje rade bo ma duża bezwładność więc ma w miarę stałą temp (bynajmniej różnice nie są tak wyczuwalne). I teraz czy jak zwiększe tepm zasilania podłogówki (mam głowice w rozdzielaczu) pomoże to w większym odbiorze czynnika i pozwoli na zmniejszenie temp. na piecu bez powodowania… Czytaj więcej »

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

Kilka słów z moich miesięcznych obserwacji. od 15.11 grzeje kotłem kondensacyjnym jednofunkcyjnym De Ditrich MCR3 plus 24 T Moc nominalna 50/30⁰ C (dla c.o.) min/max: 6,1-24,8 kW. I zasobnik 150l. Ogrzewam dom ok 200m2 stara kostka, ocieplone ściany i strop, instalacja nowa CU, same kaloryfery, wydawało mi się że dość duże 8 grzejników 140/60, jeden nawet 160/60 potrójny ( wielki ) dwa małe w łazienkach. Przez ostatnie 12 lat ogrzewałem kotłem na ekogroszek na niskiej temp na grzejniki szło zasilanie ok 40 st. – byłem bardzo zadowolony z komfortu grzania. Dlatego byłem pewien że kocioł kondensacyjny jest dla mnie idealny.… Czytaj więcej »

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Grzegorz

Jest dokładnie tak jak przewidujesz. Masz kocioł ze zbyt dużą mocą minimalną do swojej instalacji i metrażu. Poprostu kocioł jest przewymiarowany. Jedyne co teraz możesz zrobić to wyeliminować taktowanie w pojedynczym cyklu grzania. Osiągniesz to niestety ale tylko poprzez podniesienie temperatury wody na kotle. Krzywą grzewczą też musisz ustawić na wyższe temperatury wody grzewczej.

Dariusz
Dariusz
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Dariusz Z – cześć Grzegorz od dwóch miesięcy mam założony piec kondensacyjny De Dietrich i zauważyłem podobne problemy z grzejnikami , Szybkie wychładzanie pomieszczeń i czekania na powtórne włączenie pieca . Siadam do kawy fajnie ciepło , kończę pić jakoś już tak chłodniej :). Napisz czy jeszcze nasunęły Ci się jakieś spostrzeżenia , ewentualnie czy poczyniłeś modyfikacje w ustawieniach itp. Poprzednio miałem „kopciucha” i co sezon coś odkrywałem , więc myślę że teraz dopiero będzie zabawa

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Witam Jak ustawić piec zeby było ekonomicznie? założmy że na piecu mam ustawione 50 stopni a na sterowniku Salus 22,8 i tak ma sie wyłączyć. Załączanie pieca mam przy 22,4 niby-ale zauważyłem że czasem az tak długo czeka że sie albo załaczy albo nie. Jesli spadnie na 22,2 to sie załączy od razu. Jak już osiągnie zadaną temperature 22,8 to sie wyłącza piec i cała woda stygnie w kaloryferach i znowu musi pozniej grzać wodę na obrotach. Jakbym ustawił piec na 40 stopni załóżmy to nie jest mi w stanie dogrzac mieszkania-czyli wynika z tego że za mało na piecu… Czytaj więcej »

Lukasz
Lukasz
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Ja mam podobnie, tez mam Salusa, grzejniki gorace kiedy piec pracuje a potem stygna do zimna. Wystepuje duze wahanie temperatur. Histereza na sterowniku wynosi 0.4st. Piec sie wylacza przy 21.8 ale grzejniki sa gorace i tem dochodz do 23. Nastepnie stygna calkiem do zimna i wlaczaja sie ponownie przy 21.4 na sterowniku. Czy obnizenie temperatury na piecu pomoze?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Lukasz

Tak obniżenie temperatury na kotle powinno pomóc. Pomieszczenia nie będą przegrzewane w tak dużym stopniu jak teraz. Oczywiście obniżając temperaturę miej na uwadze wskazówki zawarte w tym artykule.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu
Reply to  Lukasz

Jaki masz ten model sterownika salus? bo u mnie najmniejsza histereza to 0,5 stopnia w salusie i tak mam ją ustawioną

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Ja posiadam Salus model bezprzewodowy 091FLRF. W nim mam możliwość ustawienia histerezy albo 0,5 albo 1 stopień.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Mam identyczny,według mnie ten sterownik jest do kitu do sterowania piecem. Bo najmniejsza histereza jest 0,5 stopnia a skala termometru jest np 22,2 stopni ustawiona-to piec ruszy jak będzie 21,6 i czeka zbyt długo i woda sie wychładza w grzejnikach

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

No własnie tak nie robi,więc jak go ustawić. Instrukcja jest opisana tak jak podałem wcześniej

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Sprawdź dokładnie czy przypadkiem nie masz histerezy ustawionej na 1 stopień i stąd takie zachowanie sterownika. Innej opcji nie widzę.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Tak sprawdzałem wiele razy w sterowniku,histereza jest na 0,5 stopnia ustawiona. Jak ustawiałem na 1 stopień histerezę to grzejniki dopiero zimne mocno długo. Te nowsze sterowniki salusa już mają histerezę co można ustawić na 0,25 stopnia. Już rozmawiałem z jednym serwisantem sterownik salusa jest dobry w piecu miałowym lub na ekogroszek nie do gazowego

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Ja mam przy kotle gazowym ustawioną histerezę 1 stopień i na Salusie działa tak jak powinno. Według mnie jeśli kocioł gazowy ma zbyt dużą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania naszego domu i instalacji to większa histereza też jest wskazana. Będzie zapobiegać zbyt częstym załączeniom kotła.

Waldek
Waldek
4 lat temu

Będziemy budować z żoną domek 110-metrowy. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe. Proszę mi doradzić, czy bawić się w podłogówkę w kuchni i w łazience, a w innych pomieszczeniach zamontować grzejniki?

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Waldek

Radziłbym nie mieszać systemów ogrzewania. Albo tylko ogrzewanie podłogowe albo tylko grzejniki. Taka jest moja opinia zarówno ze względów ekonomicznych jak i komplikacji całej instalacji ze względu na różne temperatury czynnika grzewczego dla podłogówki i grzejników.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Hej. Być może troche rozwiązałem problem-sterownik mam przykręcony przy ścianie.
Przy nim jest zamontowana podpórka gdy sterownik np. kładziemy na półce-odłączyłem podpórkę od niego i z powrotem założyłem do ściany-według mnie zasłaniała wloty od dołu sterownika stąd to dlugie czekanie być moze na załączenie się? Teraz jakby sterownik szybciej załączał piec bo lepsza jest cyrkulacja przy nim chyba-załączanie niby 22,4 a wyłączanie 22,8. Czy w sterowniku jest jakięś opóżnienia załączania pieca? bo jest 22,4 ma sie włączyć-to jak mu wskoczy taka temperatura to chyba czeka z 15 minut moze dłuzej i załącza sie.

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Opóźnienia załączenia nie ma. Jeśli masz ustawioną histerezę na 0.5. To przy temperaturze zadanej 22,6 stopnia. Sterownik załączy kocioł przy temperaturze 22,35 stopnia Celsjusza a, że wyświetlanie temperatury w Salusie jest co 0,2 stopnia. To w momencie jak widzisz na wyświetlaczu 22,4 to brakuje jeszcze 0,05 stopnia do załączenia kotła i stąd te opóźnienie. Sterownik czeka aż temperatura spadnie do tych 22,35 stopnia. Myślę że zrozumiałeś o co chodzi.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Tak histereza na 0,5 dokładnie. No tak myslałem ,ważne że już jest lepiej i piec sie szybciej załącza, porównanie miałem z sterownikiem Auraton 2005 tam nie ma takich rozbieżnosci w nastawach.

Stanisław
Stanisław
3 lat temu
Reply to  Mariusz

WItam.
Do Mariusza. Masz kocioł gazowy Termet. Jak pamiętam jego moc min. to 2,8kW. To nieźle jak na polski produkt. Podłącz czujnik zew. i będziesz mógł regulować temp. zasilania krzywą grzewczą.
Pozdrawiam.

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  Stanisław

Owszem Termet szczyci się mocą minimalną 2,7kW w danych tech. i na opakowaniu,ale w instrukcji można się doczytać że fabrycznie ta moc jest ustawiona na 3,5 kW

Piotr
Piotr
4 lat temu

Szanowni państwo, mam mieszkanie 55 m w bardzo starym budownictwie (początek 19 wieku) i kocioł Isotwin condens z mocą 5-30 KW z zasobnikiem 42 l. Moce są duże i zasobnik bo korzystają z cwu cztery dorosłe osoby. Tak to sobie wymyśliłem, aby kocioł nie przełączał się często z co na cwu, a wiadomo,że to kilkanaście, albo kilkadziesiąt załączeń na dobe, plus mycie naczyń, a każdy start jest z mocą max i powodują straty. W kotle, żeby nie ustawiać na wysoką temperaturę zasilania CO, bo objawy będą takie jak u Pana Łukasza ustawiłem MOC MAKSYMALNĄ NA CELE GRZEWCZE CO na jego… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  Piotr

Zapomniałem o manierach i nie przywitałem się, także WITAM I POZDRAWIAM WSZYSTKICH . Do moich informacji na temat ustawienia kotła dodam, że moc zabudowanych grzejników dla temperatur według purmo 55/45 to trochę ponad 4,7 KW, a dla temperatur 75/60 ponad 9 KW. To też ważne, aby były w stanie odebrać i przekazać wytworzoną energie. Chciałbym poznać opinie Pana Marcina na takie rozwiązanie i dowiedzieć się czy ktoś próbował takich ustawień i jaki osiągnął efekt. Pozdrawiam wszystkich i życzę pozytywów w korzystaniu z kotłów kondensacyjnych. Zimy nie mieliśmy dlatego są problemy z mocą minimalną. Przypuszczam, że i minimum 2 KW nie… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
4 lat temu

Witam, mam na myśli ustawień jakie zastosowałem. Pan proponował innym użytkownikom przewymiarowanych kotłów podniesienie temperatury zasilania, aby uniknąć taktowania. Ja ustawiłem moc kotła na min i powoli nagrzewam kaloryfery, które nagrzewając się promieniują i temperatura w pomieszczeniach powoli rośnie (powrót o 4 stopnie niższy od zasilania) Przy mocy wysokiej, woda kotłowa szybko się nagrzeje, kaloryfery nie zdążą oddać tej mocy i jest taktowanie. Chciałby znać Pańską opinie jako fachowca, czy dobrze zrobiłem, czy raczej nie? Wcześniej korzystaliśmy z bojlera elektrycznego i nie mam doświadczenia w korzystaniu z kotła gazowego. Trochę czytałem na ten temat, ale uczymy się do samej śmierci.Dzięki… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
4 lat temu

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedź. Pompa chyba jest sterowana elektronicznie, ale chodzi chyba na około 60%. Poczytam jeszcze i poobserwuje. Ogólnie nie narzekam, opisałem swoją sytuację,żeby inni ją poznali i wypróbowali jeżeli się zdecydują. Kondensatu przez godzinę naleci około 400 ml, nie wiem czy dużo, czy mało. W opisie jest, że może być ponad 2 l, ale to na pewno w szczególnych warunkach. Dzięki za poradę POZDRAWIAM I MIŁEGO

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  Piotr

Już sprawdziłem obroty pompy, ustawione mam na automatyczne są one na poziomie 65%. Można ustawić na stałe minimalne, ale to też 65%, także automatyczne lepsze bo startuje kocioł z większą mocą to i obroty są większe żeby odebrać gorącą wodę, a po chwili jak moc kotła spada to obroty pompy też wchodzą na to minimum. Dzięki za pomoc.

Wiesław
Wiesław
3 lat temu

Witam. Kłania się Wiesław.
Mam prośbę do Pana Grzegorza, który napisał komentarz 20 grudnia 2019 o 11:46 (kocioł De Dietrich MCR3), miałbym pytanie odnośnie tego kotła, czy jest możliwy kontakt mailowy, jeżeli tak, to proszę napisać na adres: posteo@wp.pl.
Wiesław

Konrad
Konrad
3 lat temu

To ja mam jeszcze nieco inne pytanie o pracy kotła kond. Co lepsze z ekonomicznego punktu (gaz + prąd): praca kotła przerywana regulatorem pokojowym czy ciągła praca kotła poprzez regulację temp. zasilania (powiedzmy że nawet kilka dni kocioł nie wyłącza palnika). Mam kocioł z szeroką modulacją 3-24 kW.

darek
darek
3 lat temu

Czy można skontaktować się z Panem w sprawie ustawień pieca?

0pol
0pol
3 lat temu

Witam. Panie Marcinie proszę mi odpowiedzieć, czy jeżeli przez kilka dni na wyświetlaczu kotłą Immergas świeci mi sie tylko ikonka płomyka ( taka świeczka) to dobrze ,czy może źle. to moja pierwsza przygoda z piecem gazowym. Dziękuję za odpowiedź

Julia
Julia
3 lat temu
Reply to  darek

Witam jestem z Warszawy czy mogę również umówić się z Panem na ustawienie pieca. Będę bardzo wdzięczna . Dziękuje

darek
darek
3 lat temu
Reply to  darek

Dzień dobry dopiero teraz mogę coś napisać chodzi mi o jakieś ustawienia pieca ponieważ jest to mój pierwszy piec gazowy i jestem w tym temacie zielony.pozdrawiam

darek
darek
3 lat temu
Reply to  darek
Stanisław
Stanisław
3 lat temu

Witam wszystkich. Chciałem się podzielić uwagami odnośnie kotła kondensacyjnego. Chodzi mi o moc min. kotła. Wyobraźmy sobie dwa jednakowe garnki zalane wodą postawione na kuchence gazowej. Moc cieplna garnków wynosi 1500 W. Stoją one na dwóch palnikach. Pierwszy palnik ma modulację w zakresie 5-1 kW. Drugi palnik ma modulację 5-3 kW. Załóżmy że garnki to dwa grzejniki a palniki to dwa kotły kondensacyjne. Kotły są sterowane pogodówką. Ustawiam krzywą na 1,5. Temperatura na zewnątrz 0 oC. Dla tak ustawionej krzywej temp. wody ma być 50 oC. Rozpatrzmy palnik z modulacją 5-1 kW. Woda w garnku jest podgrzewana i rośnie. Modulator… Czytaj więcej »

Margo
Margo
3 lat temu

Witam wszystkich uzytkowników kotłów kondensacyjnych!
Mam kocioł Ariston CLAS ONE 24 gazowy dwufunkcyjny. Piec jest ustawiony – ogrzewanie na 40 st.C, sterownik wewnętrzny jest ustawiony na 22 st.C, dom ma 100 m kwadratowych, jest ocieplony, ma 12 lat. Mam pytanie: czy to jest dobre ustawienie pieca i sterownika? Bo w domu chlodnawo…….

Miek
Miek
3 lat temu

Witam. Jestem posiadaczem nowego kotła gazowego Brotje WGB28i. Moc kotła to 3,7 – 29KW, instalacja na grzejnikach płytowych (niektóre dosyć stare). Z tego co obserwuje, to nowsze chyba mają większe przepływy wody, bo w większym stopniu są nagrzane, aniżeli stare. Dom z początku lat 80-tych o powierzchni ok 200m2Trzy tygodnie temu ocieplony. Salus ustawiony na 23,8, tylko dlatego, aby kocił działa cały czas i próbował „dogonić” tą temperaturę. Testuje różne ustawienia kotła i zastanawiam się, która z opcji jest bardziej ekonomiczna. Jeśli przy obecnej pogodzie, czyli około 0-5st. C, ustawiam zasilanie na temperaturę w zakresie 42-45 st., to muszę podnieść… Czytaj więcej »

Konrad
Konrad
3 lat temu
Reply to  Miek

Ale to bez sensu obniżać moc pompy obiegowej. No fakt, uzyskasz dużą różnicę między zasilaniem a powrotem ale właśnie z tego powodu, że będzie mały przepływ. Grzejniki będą wyraźnie zimniejsze niż zasilanie na kotle. Poza tym małe obroty/moc to małe ciśnienie i w zasadzie instalacja pracuje grawitacyjnie (bo podkręcasz temp. na kotle). Ja mam 100% mocy pompy by szybko dotarło ciepło do grzejników. A i tak wydaje mi się, że pompa wbudowana w kocioł jest słabsza niż ta co miałem przy kotle węglowym. Przy temp zewn. 0 mam na kotle 45 st. ustawione i w zasadzie nam wystarcza do jako… Czytaj więcej »

marcin
marcin
3 lat temu

witam mam pytanie odnosnie pieca junkers cerapur smart zsb 24-5c. niestety cztajac komentarze widze ze zostal zastosowany um nie piec o zbyt duzej mocy. dom ok 135 m2 powierzchni użytkowej. ale mam pytanie odnosnie taktowania i zuzycia gazu. czy na czeste taktowanie ma wplyw fakt , ze 2 grzejniki w domu nie sa uzywane? grzejnik w garazu ktorego wogole nie uzywam bo do garazu dociera cieplo z ogrzwanej suszarnio/ kotlowni . to samo tyczy sie jednej z lazienek gdzie grzejnik nie jest uruchamiany bo podlogowka w zupelnosci wystarcza. czy jezeli je uruchomie to zapotrzebowanie mocy sie zwiekszy i de facto… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
3 lat temu

Nowy dom 90² parter. Podłoga + grzejnik w łazience. + Zasobnik wody użytkowej 100l. Na 4 osoby. Piec Vitodens 100. Nie przekraczam 300zł za miesiąc. Niestety mocno taktuje, kiepska kultura pracy.

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Witam. W tym roku założony kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny DeDetrich MCR3evo 24/28 MI + regulator pokojowy SmartTC (umiejscowienie I piętro salon) Dom: głównie cegła + pustak (z lat 80), nieocieplony, 240m2, nowe okna, stare drzwi wejściowe + garaż (drewno), klatka schodowa typu blok, poddasze nieogrzewane izolowane jedną warstwą wełny (15cm), instalacja mieszana new+old (7 nowych grzejników, dwie podłogówki, 9 starych grzejników żeliwnych, 300l bojler cwu + instalacja solarna. Temperatura ustawiona na regulatorze: Poranek (5:00-8:00) – 20,5, Dzień (8:00-22:00) – 20,0; Noc (22:00-5:00) – 19,5. Zużycie gazu m-c październik: 236m3 (~527pln). Średnia dobowa 7,61m3/24h. Od początku m-ca do dziś (10/11/2021) widzę wzrost… Czytaj więcej »

mały
mały
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Jest dobrze, oszczędności to tylko zasobnik musiał by być trochę mniejszy.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Witam, szukam porady. Mamy piec gazowy Termet keller 25, dom ocieplony na 3/4 ( wciąż coś docieplamy) 200 m2 – 2 kondygnacje, stare ale sprawne rury w ścianie. Czy lepiej jest nastawić jedną temperaturę na całą dobę na czujniku temperatury, czy ustawić na 2 godziny z rana i kilka wieczorem ?

Arti
Arti
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

Cześć, Z doświadczenia własnego i obliczeń wyszło mi że nie warto zmieniać ( a już na pewno nie więcej niż 1 stopień). To co się niby oszczędzi na zmniejszeniu później stracisz z nawiązką na powrót do wyższej temperatury.

mrok
mrok
2 lat temu
Reply to  Arti

Witam… proszę o pomoc. Od 10 dni grzeję dom gazem… Piec został zamontowany latem. Instalator jak szybko go zamontował tak szybko zniknął , a serwisant to samo ,sprawdził piec podbił gwarancję , a na moje pytania jak to poustawiać nie miał czasu odpowiedzieć. Mój piec to ACV hre eko solo18 Dom 130 pow. grzewczej z lat 80 zeszłego wieku, ocieplony – 5 cm ciemnym styropianem, okna wymienione, poddasze docieplone, instalacja c.o. – stare rury, ale w nienagannym stanie, a grzejniki to alu typu Hermes. Czujnik temperatury ustawiony na 22 st. C . Zaobserwowałem, że piec w ciągu doby 2 razy… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  mrok

Możesz spróbować jeszcze obniżyć temperaturę zasilania na 45-50 stopni i sprawdzić jak się zachowuje kocioł, czy nie pojawia się taktowanie itp.

mrok
mrok
2 lat temu
Reply to  Marcin

mam 45 st.

Wiech
Wiech
2 lat temu
Reply to  mrok

Ja podejrzewam duże zużycie gazu przez zasobnik 270l jest co grzać

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Wiech

250l baniak zimnej wody z sieci ogrzania do 50° wzięło 1m3. Podgrzanie wody to na pewno nie ten problem

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  mrok

U mnie dom 200m2 grzania (kostka) ocieplony 17 cm styro, strop 20 wełny lambda 0031i to tylko połowa stropu położona. Temperatura w dzień 23 noc 22°. Baniak 250L 50° 5 osób do tego kuchenka gazowa temperatura na zewnątrz 0 stopni 7-8m3. Przy – 10 maks 10m3

Melton
Melton
2 lat temu
Reply to  Michał

Ładny wynik jak na 200m. Podłogówka czy grzejniki?

mariusz
mariusz
2 lat temu
Reply to  Michał

No ale ty masz styropian 17 cm a on ma 5 cm

Halina
Halina
2 lat temu

Mam piec buderus jak ustawić na sterowniku a jak na piecu. W domu zimno

Wiech
Wiech
2 lat temu
Reply to  Halina

Sterownik 22.5 na noc obniżyć 1 st kocioł 50-55 c

Radek
Radek
2 lat temu

Ja bym nazwał ten tekst Antyporadnikiem.

Melton
Melton
2 lat temu
Reply to  Radek

Napisz swój z chęcią poczytamy.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Dzień dobry Panie Marcinie.
Posiadam kocioł i 2 oddzielne obiegi : podłogówka i kaloryfery. Są sterowane zupełnie niezależnie.
Mam czujnik pogodowy.
Mam czujnik temp w salonie dla podłogówki.
Kaloryferami steruję przez głowice termostatyczne.
Czy brak czujnika temp dla kaloryferów (takiego w pokoju, podłączonego do pieca, jak dla podłogówki) nie powoduje przypadkiem problemu taktowania ? Bo jeśli nie ma czujnika temperatury, to nie ma też histerezy, co z kolei zwiększa taktowanie, zgadza się ?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

pozdrawiam
Grzegorz

Szczepan
Szczepan
2 lat temu

Dobry kocioł to i rachunki spadną ,jeśli zaoszczędzimy na kotle to przełoży się to na rachunki.
Ja posiadam kocioł thermagen duox 36 moje rachunki za 2021 rok to 2700zl dodam że ogrzewnie,gotowanie , ciepła woda .
Trzy osoby dom ocieplony 100m2.
W domu 20,5 21st. Na kotle 55st.

Kris
Kris
2 lat temu

Musimy więc tak dobrać temperaturę zasilania centralnego ogrzewania, aby była ona możliwie niska, ale jednocześnie dogrzała nam dom do temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym w rozsądnym czasie…To znaczy jaki jest rozsądny 2 godziny, godzina?

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Witam, mam instalacje na pow ok 280m.kw. Z czego na pow 140 m.kw. jest zamontowany system ogrzewania podłogowego z rozdzielaczami, na pozostałej części ogrzewanie tradycyjne grzejniki. Problem polega na tym ze piec pracuje prawidłowo ( piec jednofunkcyjny z zasobnikiem 200l kondensat) nagrzewa ciepła wodę użytkowa ale nie nagrzewa wody w instalacji. Serwis był zrobili przegląd oraz wymienili siłownik do zaworu trojdroznego. Nic nie pomogło . Proszę o pomoc co można zrobić z tym problemem?

Seba
Seba
2 lat temu

Około 2000roku, nowy piec. Spalanie 1600zl na 2mce. 18C
Ja w 2007 przykrecilem gaz 70C na piecu 24h 400zl 1mc ? 22C w domu ?

Jaro
Jaro
1 rok temu

Bardzo trafne spostrzeżenia i porady. Nie wiem czy się mylę czy nie ale zmiana grzejników na większe pomogłaby w zejściu z temp. na wyjściu z termy. Możemy mieć wówczas ustawioną niższa temperaturę na wyjsciu( wyższa sprawność termy) natomiast większa powierzchnia grzejników mimo niższej temp. odda do pomieszczenia tyle samo ciepła. Dodatkowo zwiększamy ilość wody w obiegu co przyczyni się do rzadszych załączeń termy. Przy niższych temperaturach w instalacji jest też ten plus że temp wody nie spada aż tak drastycznie na powrocie. Dlatego w bogatszych krajach standardem jest montaż zbiornika buforowego na 800-2000 litrów. Kolejna kwestia to podgrzanie wody bieżącej,… Czytaj więcej »

Bogdan
Bogdan
1 rok temu

W pełni zgadzam się z tym że metoda zał wył i czujnik pokojowy to ustawienie temperatury na kotle na 70 c a nawet 75C. Przeważnie temperatura na kotle gdy pracuje w większości dochodzi do góra 65c . Lepiej stracić trochę na kondensacji ale grzać. I nie wyłączać ogrzewania na noc tylko trochę obniżyć. Można wyłączyć gdy temp w nocy jest powyżej 5 C ale to też niewielki zysk. Grzejniki lepiej mieć przewymiarowane niż niedomiarowane. Dom kostka 160 m wymienione okna na trzyszybowe plus rolety bez ocieplenia ścian docieplony stropo dach. Docieplenie ścian planowane. Czujnik na parterze. Temperatura we wszystkich pomieszczeniach… Czytaj więcej »

Gosia
Gosia
1 rok temu

Dzień dobry, mam piec buderus logamax plus ze sterownikiem w salonie i pogodowka i to mój pierwszym sezon zimowy. Dom 120m2. Na parterze podłogowka, na piętrze grzejniki i podłogowka w łazience i grzejnik lazienkowy. Grzejniki na piętrze grzeją, ale podłogowka w łazience słabo chodzi (podłoga zimna praktycznie). Hydraulik zamontowal zawór RTL na wejściu. Co zrobić żeby grzejniki grzały i podłogowka również? Jak ustawić temperature na piecu, temperature cwu i czujnik w salonie aby w domu było ciepło (21-22 w dzień)? Bede wdzięczna za podpowiedzi.

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  Gosia

Dzień dobry, Posiadam analogiczne ogrzewanie w systemie mieszanym w domu szeregowym o powierzchni 100m2, parter podłogówka + dwa grzejniki ( łazienka i garaż piętro grzejniki + podłogówka w łazience. Mogę podpowiedzieć, że jest to dosyć uciążliwe jeśli posiada się instalację mieszaną – grzejniki + podłogówka, osobiście doktoryzowałem sięz tego kupę czasu, w moim przypadku piec termet integra 2 plus posiada modulację około 3kw-20kw i jest ustawiony na 25% mocy maksymalnej i jedynie na tryb grzania w temp. 25-55C przy czym nigdy tej zimy nie grzał z temperaturą wyższą jak 38stopni, a staram sie żeby kocioł jedynie uzupełniał straty cieplne budynku.… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
9 miesięcy temu

Ciekaw jestem jakie masz nastawy pompy obiegowej w parametrach „3.” oraz „c.”.

Zawsze sądziłem, że przy instalacji o jakiej piszesz czyli kocioł ACV 24kW + grzejniki należy dosyć wysoko ustawić te parametry, jednak przeprowadziłem test i ustawiłem odpowiednio te parametry na 40 i 30 i mam wrażenie, że instalacje lepiej pracuje, a na pewno jest większa różnica temp między zasilaniem, a powrotem.

Grzegorz
Grzegorz
8 miesięcy temu

Fajnie napisane „dobrać temperaturę zasilania centralnego ogrzewania, aby była ona możliwie niska, ale jednocześnie dogrzała nam dom do temperatury ustawionej na sterowniku”
TYLKO O TYM, JAK TO ZROBIĆ, ANI SŁOWA ??

Pomocnik
Pomocnik
8 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

Robisz to doświadczalnie. Zaczynam od w miarę niskiej i obserwujesz kocioł i sterownik. Starasz się dobrać taką temperaturę wody, która zagrzeje pomieszczenie do zadanej temperatury a jednocześnie nie spowoduje wyłączenia palnika na kotle aby nie wprowadzać go tryb taktowania.

Bartek
Bartek
7 miesięcy temu

Witam. Przeprowadziłem się do domu po rodzicach i tak : zamontowany jest piec Dietrich dwufunkcyjny kondensacyjny . Dom ma ok 100mkw jest ocieplony . Zamontowane są grzejniki staloweok 10 szt w cały, domu . w domu na sterowniku w przedpokoju ustawione mam 18,5 st natomiast na piecu 50st . Jak długo i jak często piec powinien grzać , „dogrzewać ” temperature do danej na sterowniku? U mnie grzeje przez ok godzine i potem znowu za ok godzinke sie włącza i znowy przez ok 40min-1h . Czy tak długo powinien pracowac? Temp na zewnątrz ok -1 , -2 st .

Janek
Janek
7 miesięcy temu

Jaki to jest ten rozsądny czas żeby piec dogrzał wodę od załączenia do temp. ustawionej na sterowniku pokojowym? czy to jest 20min, 30min czy godzina?

Andrzej
Andrzej
7 miesięcy temu

Witam ,jakie grzejniki sa najlepsze do kotła gaz. kondensacyjnego aluminiowe ,czy stalowe a moze jaga low h2o ,bo kupiłem stalowe tak doradził hydraulik ale one długo sie nagrzewaja piec pracuje dłuzej wiec i gazu idzie wiecej i teraz załuje ze nie zamontowałem aluminiowych albo tych jaga.Pozdrawiam

107
0
Dołącz do dyskusji.x