A MOŻE BY TAK KOMINEK…?

Dlaczego decydujemy się na kominek?  Wyboru dokonujemy dzięki połączeniu wizji całości z funkcjonalnością i praktycznym zastosowaniem urządzenia na jakie się decydujemy.

Istotne jest także, czy pomysł na „kominek” jest np. w fazie projektowania naszego domu, czy też przychodzi znacznie później, i jak się później okaże, niezależnie od lokum w jakim chcielibyśmy żeby, kominek się pojawił.

Pomimo otaczającej nas  nowoczesności, gdzieś podświadomie tkwi w nas potrzeba gromadzenia się przy źródle ciepła i światła, dlatego tak chętnie spędzamy wokół niego długie zimowe wieczory, dżdżyste jesienie i wiosenne pierwsze chłody.

Światło i ciepło  kominka może umilać chwile spędzane w naszych domach i mieszkaniach poprzez instalowanie różnorodnych kominkowych urządzeń grzewczych.

POSTAW NA KOMINEK

Niemal w każdym rodzaju pomieszczenia jakie sobie wyobrazimy, możemy zamontować kominek, otwarte salony, sypialnie, poddasza czy werandy, wszędzie tam niezależnie od wystroju i aranżacji pomieszczeń, szeroki i różnorodny wybór dostępnych urządzeń daje nam nieograniczone możliwości w dopasowaniu odpowiedniego urządzenia kominkowego.

Nawet najbardziej wymagający klienci będą zadowoleni z bogatej propozycji firmy z Bielsko Białej Systemy Kominkowe Waligóra.

Firma oferuje urządzenia z zastosowaniem najnowszej technologii i doskonałym wykonaniu, niezależnie czy będziemy potrzebować urządzenia tradycyjnego, gazowego czy biokominka.

Warto wspomnieć, że nowoczesne kominki to nie tylko dekoracja czy panująca moda, kominki to także wielofunkcyjne urządzenia grzewcze, ogrzewające lub dogrzewające nasze pomieszczenia przy wykorzystaniu różnorodnych rozwiązań technologicznych.

Żeby kominek spełniał funkcje grzewcze, musi posiadać „serce”, czyli wkład kominkowy.

kominki-waligóra

Systemy Kominkowe Waligóra posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wybór kominków tradycyjnych opalanych drewnem w tym z wkładami żeliwnymi i stalowymi, jak również kominki zasilane gazem i biopaliwem tzw. biokominki.

ŻELIWNE CZY STALOWE?

Decydując się na kominek tradycyjny, czyli opalany drewnem w pierwszej kolejności musimy zdecydować z jakiego materiału będzie zbudowany wkład naszego kominka.

Wybór pomiędzy wkładem żeliwnym i stalowym to tak naprawdę odpowiedź na pytanie w jakim pomieszczeniu będzie znajdował się kominek, jakich parametrów grzewczych oczekujemy i na koniec, jakie są nasze preferencje estetyczne co do tego urządzenia.

Wkłady kominkowe stalowe

Ze względu na użycie wysokiej jakości materiału, są lekkie, posiadają  regularne i stylowe kształty, co chętnie wykorzystywane jest w pomieszczeniach o nowoczesnych designerskich aranżacjach, korzystając z  ich prostoty i wysublimowania.

Pomimo, że stal sama w sobie nie posiada odpowiednich właściwości grzewczych, paleniska tychże wkładów wykładane są materiałami, które w doskonały sposób akumulują ciepło. Są to wermikulit, szamot, wkłady ceramiczne oraz inne. Użycie tych materiałów powoduje, że parametry grzewcze kominków z wkładem stalowym nie ustępuje np. wkładom żeliwnym.

Wkłady kominkowe żeliwne

Wytwarzane są  metodą odlewniczą, co przede wszystkim ma wpływ na ich właściwości i wygląd. Odlewy żeliwne oprócz niezwykłej szczelności, są także grubsze, masywniejsze, bardziej chropowate z możliwością kształtowania różnego rodzaju ornamentów i wzorów. To między innymi decyduje, że kominki z żeliwnymi wkładami częściej wkomponowywane będą do pomieszczeń o wystroju tradycyjnym lub rustykalnym.

Decydując się na wkład żeliwny, musimy także pamiętać o jego parametrach grzewczych, żeliwo ze względu na swoje właściwości utrzymuje ciepło jeszcze jakiś czas po wygaszeniu się paleniska.

Przeszklenia kominkowe

Kolejny element naszego kominka, na który warto zwrócić uwagę, to zastosowanie szyb w naszym wkładzie kominkowym.

Do wyboru mamy przeszklenia z jednej, dwóch lub trzech lub wszystkich stron. Lepszy widok płomienia i wypromieniowanie większej ilości ciepła zapewnia wybór szyb pryzmatycznych lub zaokrąglonych. Istotne przy wyborze szyby są jej parametry związane z utrzymaniem jak najdłuższej czystości szyby w drzwiczkach. Takie rozwiązania to tzw. kurtyna powietrzna, czyli nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby odpychającej od niej cząsteczki smoliste, albo pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali.

Kolejny  bardzo znaczący czynnik przy wyborze wkładu kominkowego, to jego dobór mocy, o czym już wspominaliśmy przy okazji wkładów żeliwnych.

Wybór mocy kominka

Moc grzewcza powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, zbyt duża moc prowadzić będzie do przegrzewania pomieszczenia, zbyt mała nie będzie dostarczała dostatecznej ilości ciepła.

GAZ ? – CZEMU NIE

Jeśli nie chcemy lub z jakichś względów nie możemy posiadać kominka opalanego węglem, powinniśmy postawić na kominek zasilany gazem naturalnym.

Wybór urządzenia gazowego, w dalszym ciągu pozwala cieszyć się przyjemnym ciepłem i blaskiem żywego ognia.

Decydując się na kominek gazowy powinniśmy wiedzieć, że nie ustępuje on w możliwościach grzewczych kominkom opalanych drewnem, w systemie tym istnieje także możliwość ogrzewania i dogrzewania naszych mieszkań i domów.

Wkłady kominkowe wyposażone w palnik gazowe z zewnątrz nie wiele się różnią od tych tradycyjnych. Wnętrze wypełnione jest ceramicznymi szczapami lub ozdobnymi kamieniami maskującymi palniki gazowe, ponadto całość jest obudowana tak, żeby jak najlepiej ukryć elementy instalacji gazowej.

Niezaprzeczalnym przymiotem gazowego kominka jest łatwość obsługi bez wcześniejszych przygotowań.

Płomień pojawia się zaraz po uruchomieniu i w zależności od potrzeb regulujemy go zdalnie, otoczenie kominka jest zawsze nienagannie czyste poprzez eliminację składowanego opału i czyszczenia kominka z popiołu.

KROK W NOWOCZESNOŚĆ

W ofercie Systemy Kominkowe Waligóra, znajdziemy propozycję ostatnio niezwykle popularnych kominków na biopaliwa. Jest to oferta absolutnie skierowana dla wszystkich pragnących domowego paleniska niezależnie od warunków lokalowych. Czy będzie to niewielkie mieszkanie w bloku, kawalerka czy też każde inne pomieszczenie w którym zamarzy nam się blask płomienia, biokominek na pewno sprosta nasze oczekiwania.

Biokominki możemy podzielić na urządzenia wolno stojące, które możemy postawić w dowolnym miejscu, jak również urządzenia o stałej lokalizacji. Zasilane są biopaliwem na bazie alkoholu etylowego, przy całkowitej eliminacji dymu i zapachu.

Nowatorskie biokominki bardzo dobrze sprawdzają się w awangardowych, nowoczesnych pomieszczeniach niezależnie od powierzchni, przyjmować mogą niezwykłe formy i mogą stanowić ciekawy pomysł na klimatyczną i zdrową dekorację wnętrza.

Musimy także wiedzieć, że kominki na biopaliwo nieco podnoszą temperaturę otoczenia i zwiększają wilgotność powietrza.

WARTO WIEDZIEĆ:

Na koniec dla przyszłych posiadaczy kominków warto wspomnieć o kilku ważnych zasadach, które muszą być przestrzegane, żeby satysfakcja z posiadania kominka szła w parze z bezpieczeństwem i ekonomią jego użytkowania.

  • niezbędna będzie dobra izolacja domu – co rozumie się samo przez się, wiadomo że przy każdym systemie grzewczym jest to warunek obniżający koszty systemu;
  • odpowiednia wentylacja domu – dotyczy to także większości systemów grzewczych gdzie niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza;
  • doprowadzenie świeżego powietrza do paleniska – co bezpośrednio związane jest z prawidłowo działającym wkładem w naszym kominku;
  • instalacja wylotów ciepłego powietrza z regulacją – ma wpływ na rozdzielenie strumienia ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń;
  • przestrzeganie zasad zgodnych z prawem budowlanym i innymi – wpływ na funkcjonowanie i bezpieczeństwo;

Wszystkie rodzaje i typy zaprezentowanych kominków i ich wkładów oraz rozwiązań grzewczych dla przyszłych posiadaczy i użytkowników są dostępne w SYSTEMY KOMINKOWE WALIGÓRA, gdzie oprócz wyczerpującej oferty najlepszej jakości produktów otrzymają także fachowe porady i wskazówki co do wyboru odpowiedniego urządzenia i jego eksploatacji.

Gazowego kominka https://kominkiwaligora.pl/oferta/wklady-gazowe/planika
Kominki na biopaliwo https://kominkiwaligora.pl/oferta/biokominki/e-bios

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dołącz do dyskusji.x