Eurochron EFWS 260 WiFi – recenzja stacji pogodowej WiFi Wunderground

Zawsze chciałem udostępniać dane pogodowe, ze swojej prywatnej stacji pogodowej, do serwisów internetowych typu Wunderground. Zwykle ograniczał mnie budżet. Bardziej zaawansowane stacje pogodowe były i są jednak dość drogie. Problematyczne też byłoby dla mnie znalezienie odpowiedniego, reprezentatywnego miejsca dla wszystkich czujników, szczególnie dla pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Wymaga on umiejscowienia dość wysoko ponad wszystkimi przeszkodami. Od lat używałem szeroko dostępnych w marketach itp. takich mini stacji z bezprzewodowym czujnikiem zewnętrznym do wskazań temperatury powietrza. Jakość takich stacji, krótko pisząc, bywała różna. Pojawiało się zrywanie połączenia miedzy konsolą a czujnikiem. Dokładność pomiaru też nie była najlepsza.

Szukanie kompromisu

Zacząłem się rozglądać za jakąś niedrogą stacją pogodową, gdzie główny nacisk kładłem na obsługę WiFi i możliwość wysyłania pomiarów do serwisów internetowych typu Weather Underground i tym samym prezentację danych w internecie. Jednym z najtańszych urządzeń, jaki znalazłem na polskim rynku, była stacja pogodowa Eurochron EFWS 260 WiFi. Jest to niewielkich rozmiarów stacja z bezprzewodowym czujnikiem zewnętrznym. Od razu napiszę, że w tym modelu nie uświadczymy anemometru, deszczomierza, czujnika UV itp. Eurochron EFWS 260 oferuje tylko pomiar temperatury zewnętrznej i wewnętrznej oraz pomiar wilgotności zewnętrznej. Dodatkowo stacja posiada funkcję zegara i daty (które są ustawiane automatycznie po podłączeniu sieci bezprzewodowej WiFi), oraz alarmu.

Eurochron EFWS 260 WiFi. Konsola

Obudowę głównej konsoli stacji wykonano z plastiku w kolorze białym oraz czarnym. Jej wymiary: wysokość – 90 mm, szerokość – 68 mm, grubość – 27 mm. Zasilanie odbywa się poprzez dwie baterie AAA oraz dołączony zasilacz sieciowy. Po podłączeniu wtyczki zasilacza, stacja automatycznie przełącza się na zasilanie z sieci elektrycznej 230 V. Należy podkreślić, że komunikacja z siecią WiFi odbywa się tylko wtedy, gdy stacja pracuje na zasilaczu. Wyświetlacz stacji jest monochromatyczny z bursztynowym podświetleniem. W trybie pracy na zasilaczu sieciowym istnieje możliwość włączenia podświetlenia na stałe. Na ekranie prezentowane są aktualne dane pomiarowe, czyli temperatura zewnętrzna, temperatura wewnętrzna i wilgotność zewnętrzna. Prezentowana jest także temperatura maksymalna oraz minimalna, oddzielnie dla czujnika wewnętrznego i zewnętrznego. Mamy też wskaźnik połączenia sieci bezprzewodowej WiFi. Są również dwie ikonki powiadamiające nas o słabej baterii, oddzielnie w czujniku zewnętrznym i w konsoli. Jest także ikonka siły sygnału połączenia konsoli z czujnikiem zewnętrznym.

Stacja pogodowa Eurochron EFWS 260 WiFi
Konsola Eurochron EFWS 260 WiFi

Eurochron EFWS 260 WiFi. Czujnik zewnętrzny

Obudowę czujnika zewnętrznego wykonano z białego plastiku. Wymiary: wysokość – 122 mm, szerokość – 40 mm, grubość – 18 mm. Na górze posiada ona otwory wentylacyjne, umożliwiające przepływ powietrza dla sensora temperatury i wilgotności. Czujnik posiada własny wyświetlacz monochromatyczny, wskazujący wartość temperatury oraz wilgotności. Zasilanie odbywa się poprzez dwie baterie AA (popularne paluszki, których brak w zestawie). Najlepiej zalecam zastosowanie dobrych baterii alkalicznych, a jeśli zależy nam na wysokiej trwałości, zwłaszcza na mrozie, możemy użyć baterii AA litowych 1.5V.

Wybór miejsca

Ważne jest aby czujnik umieścić w miejscu, które przez cały dzień znajduje się w cieniu. Bezpośrednio padające światło słoneczne, będzie zakłócało prawidłowy pomiar temperatury. Dobrym wyborem może być północna ściana budynku. Dodatkowo czujkę możemy umieścić w osłonie radiacyjnej, która będzie także chronić przed promieniowaniem rozproszonym.

Komunikacja

Czujnik zewnętrzny stacji Eurochron EFWS 260 komunikuje się z konsolą drogą radiową na częstotliwości 868 MHz. Z własnych obserwacji muszę stwierdzić, że komunikacja odbywa się bezproblemowo. Mimo, że mój czujnik jest umieszczony w bardzo bliskim sąsiedztwie innych czujników i urządzeń, które również działają bezprzewodowo na podobnych częstotliwościach i mogą wprowadzać zakłócenia, to tak jak napisałem wcześniej, nie zauważyłem żadnych problemów w komunikacji. Według producenta maksymalny zasięg czujnika to 100 m (bez przeszkód). Ja nie testowałem, aż tak dużych odległości, ale u mnie przez kilka ścian sygnał dociera bez problemu.

Czujnik zewnętrzny stacji pogodowej Eurochron EFWS 260 WiFi
Czujnik zewnętrzny Eurochron EFWS 260 WiFI

Z natury jestem ciekawy i interesowało mnie, jaki zastosowano sensor do pomiaru temperatury i wilgotności w zewnętrznym czujniku stacji Eurochron EFWS 260. Zwłaszcza, że producent nie podaje takiej informacji. Podane jest tylko, że dokładność pomiaru temperatury wynosi +/- 1 stopień Celsjusza, a dokładność higrometru wynosi +/- 5% (przy 20-99%).

Co w środku piszczy?

Wziąłem śrubokręt do ręki i zabrałem się za rozkręcanie. Po otwarciu okazało się, że za pomiar temperatury i wilgotności odpowiada jeden układ. Sam sensor zabezpieczono białą powłoką IP67, a że nie chciałem jej niszczyć, wiec nie udało się odczytać jego oznaczeń.

Sensor temperatury i wilgotności stacji pogodowej Eurochron EFWS 260
Sensor temperatury i wilgotności w czujniku zewnętrznym

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, sądząc po kształcie i ilości wyprowadzeń, że jest to któryś z sensorów firmy Silicon Labs ( co zasugerował mi także administrator jednego z forów o stacjach pogodowych). Być może jest to model z serii mniej dokładnej Si700x, lub model z serii bardziej dokładnej Si702x oraz Si703x. Jednak bez zeskrobania powłoki, ciężko będzie to ustalić, a nie chce jej na razie niszczyć. Poniżej przedstawiam wykresy dokładności pomiaru temperatury sensorów firmy Silicon Labs.

Wykres dokładności pomiaru temperatury czujnika Si700x
Wykres dokładności pomiarów Si700x, żródło: Silicon Labs
Wykres dokładności pomiarów temperatury czujnika Silicon Labs Si702x, Si703x
Wykres dokładności pomiarów Si702x, Si703x, żródło: Silicon Labs

Jak widać, modele Si702x i Si703x posiadają już całkiem przyzwoite parametry pracy. Zaznaczam jednak, że jeśli chodzi o sensor, to tylko się domyślam (choć z dużym prawdopodobieństwem), że taki został zastosowany w czujniku zewnętrznym stacji Eurochron EFWS 260.

Podłączenie do sieci WiFi stacji Eurochron EFWS 260

Aby podłączyć stacje do naszej sieci bezprzewodowej, musimy według instrukcji producenta ściągnąć i zainstalować na smartfonie z Androidem lub IOS aplikacje WS Tool. U mnie jednak, po zainstalowaniu tej aplikacji nie udało się nawiązać połączenia z siecią bezprzewodową. Dopiero zainstalowanie i uruchomienie bliźniaczej aplikacji  Ambient Weather Osprey Tool, wykryło mi moją stację i udało mi się ją podłączyć do sieci WiFi. Wystarczyło tylko w aplikacji w smartfonie (podłączonym do sieci WiFi), wpisać hasło naszej sieci bezprzewodowej.

Gdy już stacja miała aktywne połączenie WiFi, spróbowałem jeszcze raz uruchomić aplikację WS Tool. Po chwili odczekania, ku mojemu zdziwieniu, pojawiła się w niej moja stacja pogodowa. Dostałem także powiadomienie o dostępnej aktualizacji firmware stacji, które po kliknięciu pobrało i zainstalowało się automatycznie. Ogólnie, jeśli chodzi o aplikację WS Tool, to jest dość kapryśna. Gdy stacja już miała połączenie z internetem, zainstalowałem jeszcze aplikację awnet. Jak sie okazało, nie mogłem pobrać jej bezpośrednio ze sklepu Google Play. Nie była ona zgodna z moim smartfonem, więc pobrałem ją ze źródła zewnętrznęgo apkpure. Po instalacji i uruchomieniu awnet, moja stacja została wykryta i ku mojemu zdziwieniu znowu pojawiła się informacja o aktualizacji firmware stacji pogodowej do jeszcze nowszej wersji v1.4.4.

WS View

Kolejną aplikacją jest WS View , którą polecam do zarządzania stacją. Dzięki niej będziemy mogli skonfigurować stację pogodową, aby przesyłała dane do takich serwisów internetowych, jak: Wunderground, Ecowitt.net, Weathercloud, WeatherobservationsWebsite, oraz do serwera zdefiniowanego przez użytkownika. Aby dane z naszej stacji pogodowej były widoczne na powyższych serwisach, należy założyć sobie na nich darmowe konto. W przypadku Wunderground, po dodaniu naszej stacji i wskazaniu miejsca pomiaru na mapie, zostanie nam przydzielony ID stacji oraz klucz stacji. Następnie, dane te należy wpisać w aplikacji na smartfonie i kliknąć „Save”. Analogicznie należy postępować z innymi serwisami.

Jak widać, miałem sporo zamieszania z tymi aplikacjami, ale cel został osiągnięty. Poniżej kilka screenów z aplikacji WS View.

Wunderground w aplikacji WS View
WS View Wunderground
Screen aplikacji Ws view serwer ecowitt
WS View Ecowitt
Screen aplikacji ws view serwer użytkownika
Serwer definiowany przez użytkownika

Gdy stacja Eurochron EFWS 260 połączy się z WiFi, to takie połączenie jest bardzo stabilne. Nie zauważyłem nic niepokojącego. Po odłączeniu stacji od zasilacza, stacja automatycznie przechodzi na zasilanie bateryjne. Rozłącza się z siecią bezprzewodową WiFi, aby oszczędzać energię elektryczną. Po ponownym podłączeniu zasilania zewnętrznego, stacja pogodowa automatycznie ustanawia połączenie WiFi i wznawia wysyłanie danych do serwisów pogodowych.

Aplikacja pogodowa i widget

Po skonfigurowaniu stacji pogodowej, aby przesyłała dane do serwisu Weather Underground. Możemy sobie pobrać na smartfon (ze sklepu Google Play) aplikację pogodową Weather Underground. Następnie ustawić widget, na którym będzie się wyświetlać aktualna temperatura z naszej stacji pogody.

Jeśli ktoś czuje się troszkę bardziej zaawansowanym użytkownikiem androida, to może zajrzeć do wpisu, w którym przedstawiłem, jak stworzyć własny widget pogodowy.

Podsumowanie

Stacja pogodowa Eurochron EFWS 260 WiFi jest ciekawą i całkiem niedrogą propozycją dla amatorskich pomiarów temperatury i wilgotności. Dużym atutem jest możliwość bezprzewodowego podłączenia stacji do internetu i możliwość przesyłania w czasie rzeczywistym pomiarów do serwisów pogodowych. Jeśli zależy nam głównie na pomiarze temperatury oraz wilgotności, warto rozważyć jej zakup.

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dołącz do dyskusji.x