Salus 091FLRF bezprzewodowy regulator temperatury – recenzja i porady

Na rynku istnieje wiele rodzajów pokojowych regulatorów temperatury.  Coraz więcej producentów kotłów posiada regulatory dedykowane pod swoje konkretne urządzenia grzewcza. Potrafią one dużo więcej niż tylko załączyć i wyłączyć kocioł w określonych porach. W takich dedykowanych bardziej zaawansowanych sterownikach mamy dostęp do większości nastaw w kotle. Należy też zaznaczyć, że regulatory dedykowane zwłaszcza te rozbudowane nie są tanie. Nie zawsze jednak potrzebujemy aż tak zaawansowanych urządzeń. Wtedy warto zainteresować się uniwersalnymi regulatorami pokojowymi. Najprostsze a zarazem najtańsze egzemplarze sterują kotłem na zasadzie włącz/wyłącz oraz pozwalają ustawić harmonogram grzania na cały tydzień.

Sam jestem posiadaczem takiego sterownika pokojowego, który od kilku lat współpracuje z moim kotłem gazowym ACV Kompakt. Wyznaję zasadę, że w prostocie siła i ten regulator w zupełności mi wystarcza zwłaszcza, że mam kocioł ze zbyt dużą mocą minimalną do moich potrzeb. Użytkuje konkretnie egzemplarz firmy Salus model bezprzewodowy 091FLRF. Jest to urządzenie łączące w sobie funkcję termostatu i regulatora temperatury. Tak jak napisałem wcześniej nie znajdziemy tu zaawansowanych ustawień ale tylko najpotrzebniejsze nastawy, które w zupełności są wystarczające dla przeciętnego użytkownika kotła gazowego czy też innego źródła ogrzewania.

Salus 091FLRF pozwala nam dobrać odpowiednie dla nas dwa poziomy temperatur: komfortową (przez niektórych nazywaną także dzienną) oznaczoną na wyświetlaczu „słoneczkiem”
oraz ekonomiczną (przez niektórych nazywaną nocną), która na czas snu lub nieobecność użytkowników obniży zużycie energii.

Producent w instrukcji urządzenia zaleca aby zachować optymalną efektywność regulatora, należy tak dokonać nastaw, aby różnica pomiędzy temperaturą komfortową a ekonomiczną nie przekraczała 3 stopnie Celsjusza. Według mnie oraz moich obserwacji taka różnica nie powinna przekraczać 1 stopnia Celsjusza. Przy zbyt dużym wychłodzeniu pomieszczeń zostanie zużyte znacznie więcej energii na ponowne dogrzanie niż utrzymywanie względnie stałej temperatury. Ucierpi na tym również odczucie komfortu cieplnego.

Wygląd regulatora temperatury Salus 091FLRF

Bezprzewodowy regulator temperatury Salus 091FLRF składa się z nadajnika oraz odbiornika.
Obudowa nadajnika została wykonana z białego plastiku. Na froncie regulatora umieszczono monochromatyczny wyświetlacz LCD z możliwością podświetlenia w kolorze bursztynowym. Prezentuje on dane o aktualnej temperaturze, zaprogramowanych godzinach pracy numerze ustawionego programu itp. Wyświetlana jest także dużą czcionką, aktualna godzina. Pod wyświetlaczem znajdują się dwa przyciski odpowiedzialne za ustawienie temperatury komfortowej oraz ekonomicznej. Reszta klawiszy jest ukryta pod plastikową zasuwą.

Salus - 091FLRF bezprzewodowy sterownik temperatury
Salus – 091FLRF – nadajnik
Salus – 091FLRF z odsuniętą klapką

Obudowa odbiornika również została wykonana z plastiku w kolorze białym. Na froncie umieszczono przesuwny przełącznik oraz dwie diody sygnalizacyjne w kolorze czerwonym i zielonym.

Odbiornik Salus 091FLRF
Odbiornik sygnału radiowego Salus 091FLRF

Miejsce ma znaczenie

Odbiornik musimy podłączyć przewodowo bezpośrednio do kotła, więc najlepiej umieścić go na ścianie w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

Jeśli chodzi o nadajnik to komunikuje się on bezprzewodowo z odbiornikiem, więc możemy go dowolnie przenosić po całym mieszkaniu. Warto jednak przestrzegać ogólnych zasad co do miejsca ustawienia regulatora temperatury pokojowej.

Lokalizacja termostatu ma duży wpływ na działanie całego systemu ogrzewania.

  • Miejsce w którym ustawimy lub zamontujemy termostat powinno umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza.
  • W pobliżu nie powinno być urządzeń wytwarzających ciepło (np. grzejnik, telewizor, kominek itp.).
  • Bezpośrednie nasłonecznienie, również będzie zakłamywać wskazania temperatury.
  • Powinniśmy unikać instalacji w pobliżu drzwi czy miejsc narażonych na przeciągi.
  • Optymalna wysokość montażu termostatu to około 1,5 m nad poziomem podłogi.

Salus 091FLRF możemy zamontować na stałe na ścianie lub po prostu postawić na półce, wykorzystując do tego podpórkę w którą został wyposażony nadajnik.

Regulator pokojowy najlepiej jest umieścić w najzimniejszym pomieszczeniu mieszkalnym. Grzejnik w tym pomieszczeniu, jeśli jest wyposażony w głowicę termostatyczną to powinien mieć ją otwartą na maksimum. Natomiast grzejniki w pozostałych pomieszczeniach, powinny mieć ustawione pokrętło w pozycji zależnej od tego, jaką chcemy uzyskać temperaturę. Pozostawienie głowicy w pełni otwartej w pomieszczeniu gdzie znajduje się regulator pogodowy umożliwi odbiór ciepła od kotła oraz prawidłową pracę pompy, nawet w wypadku gdyby wszystkie pozostałe głowice termostatyczne się zamknęły. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli na wygodne sterowanie temperaturą we wszystkich pomieszczeniach.

Zasilanie

Odbiornik jest zasilany napięciem zmiennym 230V. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność. Podłączenie do sieci elektrycznej powinna przeprowadzić osoba odpowiednio przeszkolona.

Nadajnik jest zasilany dwoma bateriami alkalicznymi AA z których montażem powinien sobie poradzić każdy. W miejscu w tym muszę zwrócić uwagę na bardzo mały pobór energii przez termostat Salus 091FLRF. Od 4 lat nie musiałem jeszcze wymieniać baterii. Uważam to za świetny wynik.

Programowanie Salus 091FLRF

Cała procedura programowania jest dokładnie opisana w instrukcji. Ja tylko pokrótce napiszę, że w Salus 091FLRF mamy do dyspozycji 9 programów z czego 3 w pełni definiowalne przez użytkownika. Całość sprowadza się do wybrania dnia tygodnia oraz zdefiniowaniu dla niego godzin w których chcemy utrzymywać temperaturę komfortową, a w których ekonomiczną. W sumie nic skomplikowanego.

Histereza regulatora pokojowego

Salus 091FLRF może pracować z dwiema wartościami histerezy. Odpowiednio jest to 1 stopień Celsjusza i 0,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza w praktyce? Na przykład, jeżeli ustawimy temperaturę na 22 stopnie Celsjusza i jeżeli histereza wynosi 1 stopień Celsjusza, grzanie będzie włączane w momencie, gdy temperatura spadnie do 21,5 stopnia i wyłączane, gdy temperatura wzrośnie do 22,5 stopnia. Należy jednak pamiętać, że temperatura jest wyświetlana co 0,2 stopnia, dlatego też urządzenie grzewcze załączy się w momencie wyświetlania temperatury 21,4°C/21,6°C, natomiast wyłączy w momencie wyświetlania 22,4°C/22,6°C.

Kalibracja temperatury oraz opóźnienie załączenia.

Istnieje możliwość skorygowania wyświetlanej temperatury o ±3°C co 0,2°C, jeśli z jakichś względów uznamy, że wskazania wbudowanego termometru są niedokładne. Regulator posiada także funkcję zwaną „opóźnienie załączenia DLY’, po aktywacji której urządzenie grzewcze będzie włączało się tylko wtedy, gdy jego wyłączenie trwało co najmniej 5 minut.

Kod adresu radiowego

W przypadku urządzeń bezprzewodowych istnieje ryzyko zakłóceń pracy przez inne urządzenia. O ile nie mieszkamy na odludziu, w szczerym polu to zawsze istnieje możliwość, że w sąsiedztwie naszego regulatora może znajdować się taki sam lub o podobnej zasadzie działania regulator. Może dojść do takiej sytuacji, że nasz nadajnik będzie sterował odbiornikiem u naszego sąsiada lub na odwrót. Aby uniknąć takiej sytuacji regulator Salus 091FLRF oferuje zmianę kodu komunikacyjnego na linii nadajnik – odbiornik. Dokonamy tego przy pomocy małych mikroprzełączników umieszczonych zarówno w nadajniku jak i odbiorniku. Ustawienie ich pozycji, musi być jednakowe w obu urządzeniach w celu zapewnienia prawidłowej komunikacji.

Mikroprzełączniki kodu adresu radiowego w Salus 091FLRF
Mikroprzełączniki pozwalające ustawić indywidualny kod adresu radiowego w Salus 091FLRF

Podsumowanie i dane techniczne regulatora Salus 091FLRF

Bezprzewodowy Regulator temperatury Salus 091FLRF użytkuje od kilku lat przez ten okres nie miałem z nim żadnych problemów. Firma produkuje także odmianę przewodową tego sterownika pojawiła się także lekko odświeżona wersja bezprzewodowa z dodanym oznaczeniem „v2”. Ja jestem jednak zwolennikiem wersji bezprzewodowej. Nie jest ona dużo droższa a daję większą swobodę w wyborze miejsca instalacji.

Z własnych obserwacji stwierdzam, że użytkowanie regulatora pokojowego oraz jednocześnie sterowanie temperaturą wody grzewczej w kotle przy pomocy dobrze dobranej krzywej grzewczej oraz czujnika temperatury zewnętrznej tak zwanej „pogodówki” daje najlepsze osiągi jeśli chodzi o ekonomikę oraz komfort ogrzewania gazem. Jeśli ktoś jest zainteresowany zgłębieniem tematu nastaw gazowego kotła kondensacyjnego to zapraszam do wpisu: Jak ustawić kocioł gazowy?

Dane techniczne regulatora Salus 091FLRF:

  • Zakres pomiaru temperatury: 0-34,4°C (co 0,2°C);
  • zakres nastawy temperatury: 5-30°C (co 0,2°C);
  • dokładność pomiaru temperatury: ±0,5°C (w zakresie do 25°C);
  • dokładność zegara: ±70 sekund/miesiąc;
  • ilośc programów: 9 (6-fabryczne, 3 – definiowane przez użytkownika);
  • histereza: 0.5°C lub 1°C;
  • temperatura ochrony przed zamarzaniem: 7°C;
  • Max prąd obciążenia przekaźnika: 16A (rezystancyjnie), 5A (indukcyjne);
  • zasilanie: nadajnik 2xbaterie AA, odbiornik: 230V AC;
  • wymiary [mm]: nadajnik 154/80/30, odbiornik: 128/97/38;
  • klasa ochrony IP: 30;
  • częstotliowość pracy radiowej: 868MHz;

Jeśli chcemy kupić bezprzewodowy regulator temperatury Salus 091FLRF zachęcam wcześniej do porównania cen w porównywarce internetowej, aby w gąszczu ofert wybrać tą najbardziej korzystną.

4 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon
Zenon
4 lat temu

Mam taki sam model i też ogólnie mogę polecić. Prosty bez wodotrysków.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Gdzie w tym sterowniku jest funkcja kalibracja temperatury wyświetlanej na sterowniku

Marcin Bednarczyk
Marcin Bednarczyk
4 lat temu
Reply to  Marcin

Jak wykonać kalibrację temperatury mówi o tym 18 strona w instrukcji. Trzeba wejść do menu przez przytrzymanie 5 sekund przycisku „OK” i przejść do funkcji korekty wyświetlanej temperatury
„OFFS” i za pomocą przycisków „słoneczka” i „księżyca” skorygować wyświetlaną temperaturę.

Kazik
Kazik
3 lat temu

Witam do pieca Junkers gc2200 mam wpięty czujnik temperatury zewnętrznej.w który styk wpiąć Salus ?

Włodek
Włodek
1 rok temu

odbiornik 091FLRF od dwóch dni popiskuje, co 20-40 sekund (krótki sygnał dźwiękowy) – co się dzieje lub co to oznacza??? nic nie znalazłem w publikowanych instrukcjach.

5
0
Dołącz do dyskusji.x